3 NIEUWS Dutch industry, we may expect that combined private and official efforts in the field of professional education will yield a rich crop of young people qualified to become able executives, good foremen and skilled ope ratives capable of holding their own in the world competition of the shipbuilding and engineering industry. I most sincerely thank Mrs. Murdo Maclver for her kindness to sponsor the vessel, which may fully satisfy her Owners' wishes. We have no doubts about that, because the close and friendly co-operation between the very com petent Owners* staff and our own people cannot but result in a complete success. I shall be brief, but I cannot refrain from expressing heart-felt thanks to the Board of Directors of the Caltex Company for the confidence shown to us in entrusting us with the construction of the vessel. I should like at the same time to include in my gratitude the Owners' staff, only to mention a few of them, our good friends Messrs. Hooks, Klemmer and Story we have with us at the yard, and also the gentlemen of the American Bureau of Shipping, our Shipping Inspection, Steam Law and other authorities. I also would take this opportunity of thanking our own people and our sub-contractors and their staffs. schappij voor het vertrouwen, dat men ons getoond heeft door ons met de bouw van dit schip te belasten. Gaarne zou ik tezelf dertijd in mijn dank willen betrekken de staf van de rederijen, om slechts enkele van hen te noemenonze goede vrienden de heren Hooks, Klemmer en Story, die wij bij ons op de werf hebben, alsmede de heren van het American Bureau of Shipping, onze Scheepvaart Inspectie, het Stoomwezen en andere autoriteiten. Ik zou ook deze gelegen heid te baat willen nemen om onze eigen mensen en onze onderaannemers en hun per soneel dank te zeggen. Mevrouw Murdo Maclver, U bent de centrale figuur, de voornaamste persoon van de dag geweest. De ceremonie, welke U heeft ver richt, is hiervan de climax geweest, aange zien het dopen zo nauw en onafscheidelijk verbonden is met de constructie van het schip. Ik dank U nogmaals voor Uw bereid willigheid. Ik hoop, dat U een aangename herinnering aan deze dag zult bewaren en het zal mij ten zeerste verheugen, indien U zo vriendelijk wilt zijn een souvenir van deze heugelijke gebeurtenis te aanvaarden. En dan, Dames en Heren, verzoek ik U een dronk uit te brengen op de gezondheid van de naamgeefster en de eigenaren van de „Caltex Rotterdam".

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 5