VRIJETIJDSBESTEDING 15 NIEUWS dat vuil is, beschermt niet langer, maar wordt een infectiehaard van jewelste. En in fectie is de grote vijand van de dokter- aan-de-pool. Is de vangst goed, dan wordt er dag en nacht doorgewerkt. De kookketels borrelen en sto men. De winches kreunen, telkens als er weer zoveel tonnen walvis aan boord worden gesleept. Het dek is één vlakte van bloed en vuil. De mannen zien er uit als beesten. Maar ze geven er niet om. Want hoe vuiler zij er uit zien, hoe beter zij verdienen aan de traan, die straks in Uw pakje margarine zit verwerkt. „D'r komt er weer een", roept stuurman Veldkamp, terwijl hij aan het eind van zijn wacht de kijker met een vermoeid gebaar voor zijn ogen wegneemt. „Vis!!", schreeuwt Janmaat langs de deuren van de hutten. „HoeiU" antwoorden de matrozen. „Daar gaat-ie weer, vooruit met de geit. Botervloot nummer zoveel onder de flensmessen En 20 mijl verder speurt een baardige jager kapitein met zijn stuurman door de beslagen ruiten van de kleine brug. Op zoek naar een „Spuiter". En van de voorplecht van een an dere jager tjoempt een 70 kilo zware har poen in het zachte vlees van een walvis. „Botervloot nummer zoveel Als men zich terugtrekt uit zijn werk om zijn welverdiende rust te gaan genieten, dan voelt men dat in de beginne vaak als een verlos sing, een ontsnapping aan een tredmolen van lange jaren, maar na enige tijd klagen de banden, welke altijd bezig zijn geweest: wij vervelen ons, waarom is er nu niets voor ons te doen. Altijd maar wat rondwandelen of wat klusjes opknappen voor moeder de vrouw, het is zo doelloos En met wat wangunst ziet men naar de men sen, die nog midden in het bezige leven staan en denkt met een zucht: och ja, kon ik ook nog maar mee. Gelukkig dan zij, die een hobby hebben en daarin bevrediging kunnen vinden. Voor hen is niet elke dag dezelfde, voor lien schijnt de zon steeds anders en blijft de belangstelling voor het leven rondom in al zijn schakerin gen bestaan. De geest blijft fit en men ver heugt zich altijd opnieuw over gemaakte vor deringen, al zijn die mogelijk in de ogen van anderen niet zo groots of niet zo belangrijk. Zélf beleeft men er zijn plezier wel aan. Een goed voorbeeld hiervan is onze oud werknemer P. Vlug. Gedurende een reeks van jaren was hij bij onze afdeling terrein- dienst, maar nu is dat werk dan afgelopen. Schilderen heeft echter zijn liefde en daar mee vult hij nu zijn dagen met leven en met kleur. En dat daarbij de werf, waarop hij zo vele jaren werk heeft liggen, zijn hart nog steeds gevangen houdt, blijkt wel hieruit dat hij graag dat kleurige en levendige geheel van schepen, water en scheepsbouw als on derwerp zoekt. Een dezer dagen kwam bij zijn werkstuk, een schilderij, op de werf aanbieden en het werd door de directie met waardering aan vaard. Ach, misschien hebben grote schilders het wel beter gedaan, maar de vreugde van het vervaardigen en de kennelijke liefde voor het gegeven hebben charme aan het werk verleend. Maar vóór alles toont het dat de mens die ophoudt met werken, nog niet met het leven behoeft te hebben afgerekend, maar dat veel voldoening en stille blijheid kan worden ge vonden door de aanleg, welke men heeft, 0111 te zetten in dingen waarmee men anderen en zichzelf plezier kan schenken. En daarom is het een goede gedachte van onze directie dit schilderstuk te laten inlijs ten en een plaats te geven in de kantine te Delfshaven als een voorbeeld aan alle gepen- sionneerden hoe scheppend werken een ver vulling en een bevrijding kan zijn wanneer de dagelijkse arbeid niet meer de uren van de dag vult en de levensavond is aangebroken.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 17