NIEUWS 16 Veltheimia Capensis De Veltheimia leent zich uitstekend als ka merplant, welke jarenlang zonder veel extra zorgen tot bloei kan worden gebracht. Zij bloeit in januari - februari, op een tijd stip, dat bloeiende kamerplanten schaars zijn en de snijbloemen duur. Dit fraaie Kaapse bolgewas vormt een roset van glimmend- groene bladeren, waarboven zich de pl.m. 50 cm lange bloemstengel sierlijk verheft. Men plante de bollen in het najaar, één in een pot, gevuld met voedzame bladgrond ver mengd met wat fijn gewreven klei en fijn kalkpuin en late de bol voor 1/3 boven de grond uitsteken. In het begin zeer matig wa ter geven, totdat de bol goed geworteld heeft en een groen puntje zichtbaar wordt, dan meer water geven. De beste plaats voor de Veltheimia is voor een zonnig venster in een matig verwarmd vertrek (60 F.) Na de bloei blijven we matig water geven totdat het blad begint te vervallen, dan minderen met water en langzamerhand droog laten worden. 's Zomers (na bet afsterven van het blad) de pot warm en droog houden ter narijping (rustperiode). In het najaar, wanneer de bol tekenen van leven begint te vertonen, de bovenste laag aarde vervangen door vette, verse grond en de pot gedurende een uur onder water zet ten. De Veltheimia behoeft niet elk jaar verpot te worden; wel is zij dankbaar voor een slappe gierbemesting zo nu en dan. C. L. KLEIN MATERIAAL Van één onzer lassers ontvingen wij de klacht, dat over het algemeen met lasdraad vrij roekeloos wordt omgesprongen. Wanneer men hierover te praat komt, blijkt, dat men niet beseft welke waarde dit materiaal, hetwelk men zo achteloos laat slingeren, heeft. Het antwoord is meestal: och, die las draad jes kosten toch haast niets. Vertelt men dan, dat ze 20 a 30 cent per stuk kosten, dan is men uiterst verbaasd. Tot zo ver onze briefschrijver, die wij voor zijn opmerking zeer dankbaar zijn, want bij beeft inderdaad gelijk. Er gaat veel las draad verloren en wanneer we dit verlies in geld omzetten, vertegenwoordigt bet zeer ze iier een belangrijk bedrag. Het is echter niet alleen met lasdraad zo gesteld, doch ook met ander klein materiaal, zoals klinknagels (gemiddeld 0,85 per kilo, hetgeen voor 3A en V& nagels van normale lengte ongeveer neerkomt op 30 cent per stuk), bouten (ca. 35 cent per stuk), schroef jes, moertjes, spijkers, enz. Om tot deze overtuiging te komen, behoeft men maar even zijn ogen de kost te geven. Men ziet dan op vele plaatsen verschillende soorten klein materiaal zwerven. Er is bier gelukkig geen sprake van boos opzet, maar wèl van nonchalance. Dit laatste nu is niet nodig. Wanneer we allen medewerken kun nen deze verliezen tot een minimum worden beperkt. Denk dus niet: „Och, die paar spijkers, schroefjes, enz. maken toch niets uit", maar integendeel aan het bekende spreekwoord: Vele kleintjes maken één grote.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 18