(jH) NIEUWS 6 van State echter in plaats van een Kroon raad een regeringsraad geworden. Bij liet advies van de Raad van State wordt het rapport van de betrokken minister ge voegd, waarna het ontwerp - na eventueel nog opnieuw in de ministerraad te zijn be handeld - wordt ingediend bij onze volksver tegenwoordiging. De Staten-Generaal Deze bestaat, zoals bekend, uit de Eerste en de Tweede Kamer. De Eerste wordt gekozen door de leden der Provinciale Staten, de Tweede door alle Nederlandse stemgerech tigde kiezers. In ons staatkundig bestel treedt vooral de Tweede Kamer op de voorgrond. Zij beschikt ook over een aantal bevoegdhe den welke de Eerste Kamer niet kent. Zo kan zij in een wetsontwerp wijzigingen aanbren gen, terwijl de Eerste Kamer (waarin een wetsontwerp, na in de Tweede Kamer behan deld te zijn, aan de orde komt) uitsluitend het ontwerp kan aanvaarden of verwerpen. Toch is de positie van de Eerste Kamer zeer belangrijk. Werd vroeger nog wel eens ge fluisterd dat „de afschaffing van de Eerste Kamer alleen door de boden zou worden be treurd", thans is men in het algemeen het er wel over eens - ook met het oog op de toe genomen ingewikkeldheid van het maatschap pelijk leven - dat de Eerste Kamer, welke de ontwerpen opnieuw onderzoekt en aan welke een belangrijke corrigerende taak toe valt, een alleszins nuttig bestanddeel van onze staatsregeling is. Na deze inleiding nodigen wij U nu uit ons te willen volgen voor een bezoek aan de Tweede Kamer. In de zaal, waar de vergaderingen van de Tweede Kamer worden gehouden, zijn twee balcons, een openbare tribune en een gere serveerde tribune voor gasten. Die openbare tribune is toegankelijk voor het gehele Nederlandse volk, maar hoevelen van ons hebben daar werkelijk de zitting wel eens gevolgd? Het wordt ons overigens ook mo gelijk gemaakt het behandelde thuis te vol gen uit het ochtend- of avondblad (indien U tenminste niet bent geabonneerd op het ste nografisch verslag, de „Handelingen"!): op beide balcons is aan weerszijden de eerste rij bestemd voor de parlementaire journalisten. Kamer gewoonten In die Kamer houdt men er, zo op het eerste oog bezien, merkwaardige gewoonten op na. Een spreker voert het woord. Als U nu echter denkt, dat de vergadering luistert, dan schijnt U zich te vergissen. Een paar leden zijn on derling in druk gesprek gewikkeld, een ander maakt de indruk zijn post te zitten afdoen. Weer een ander maakt eens een wandelinge tje naar waar de voorzitter en de griffier tronen, om een praatje te gaan staan maken. Kijk, daar hebt U de heer Schouten. Hij kijkt eens onderzoekend omhoog naar wie zo wel op de gereserveerde tribune zit en vervolgt dan, klaarblijkelijk tevreden gesteld, zijn weg, de handen op de rug. Toch kunt U er van op aan, dat die gerouti neerde parlementariërs die Uw en mijn be langen daar behartigen, allebei hun oren, al zijn zij ook schijnbaar met iets anders bezig, bijzonder goed open hebben. Dat blijkt wel, wanneer later de betrokken spreker op een van zijn argumenten wordt aangevallen. Men heeft in de afdelings- of commissievergade ring reeds over het onderwerp gehoord en voorts zo, in de loop van zijn Kamerpraktijk, geleerd twee of drie dingen tegelijk te doen. Als de vergadering in de loop van de namid dag een ogenblik wordt geschorst, verlaten wij onze plaats op de tribune voor een ge sprek met de griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel. o Het werk van een Kamerlid is geenszins een sinecure. De parlementaire arbeid is zeer in omvang toegenomen en ook internationale verplichtingen (Straatsburg!) vragen dikwijls de aandacht. Dit alles vindt ook zijn weerslag, zo deelt mr. A. F. Schepel, de griffier, ons mede, in de werkzaamheden der griffie. Tijdens de be grotingsbehandeling is het meermalen nood zakelijk dat 's avonds wordt doorgewerkt ten einde de nodige verslagen en andere stukken tijdig te produceren. Uitbreiding Straks - na een desbetreffende grondwetswij ziging - zullen de heer Schepel en zijn mede werkers er nu een paar zorgen bij krijgen: het ledental van de Tweede Kamer komt dan - in verhand met de sterk gegroeide par lementaire beslommeringen en het toegeno men aantal te behandelen onderwerpen - van 100 op 150, terwijl de Eerste Kamer van 50 tot 75 leden zal worden uitgebreid. „Wij heb ben het nagegaan", zegt mr. Schepel, „wij zullen ze door het aanbrengen van enige wij zigingen in de zaal juist kunnen bergen, die 50 leden meer". Intussen scheppen de talrijke commissie-ver gaderingen èn onder meer de genoemde ar beid op internationaal gebied wel eens een absentie-probleem bij de Kamervergaderin gen. Dit kan nijpend worden, indien voor een stemming niet op dat moment het wettelijk vereiste minimum-aantal leden (51) ter zit-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 8