3 NIEUWS stig voor een krachtige uitbreiding van de Ne derlandse koopvaardij in het geheel van de wereldtonnage. Aan de hand van enige cijfers berekende spr. dat de zeegaande wereldhan del zich van 1938 tot 1955 uitbreidde met 62 pet. en de Nederlandse koopvaardijvloot met 34 pet. Men kan dus vaststellen, dat de groei van de zeegaande wereldhandel bij lange na zijn complement niet vindt in de groei van de Nederlandse koopvaardijton- nage. Wanneer men in acht neemt, dat de expansie van de wereldhandel bijna uitsluitend op het conto van het vervoer van olieprodukten is te schrijven, dan hebben wij het belangrijkste verklarende element reeds te pakken. Het aandeel van het vervoer van droge lading onder Nederlandse vlag is sedert 1939 met 15 pet. toegenomen terwijl in dezelfde pe riode de wereldtonnage voor dit vervoer met slechts 5 pet. toenam. Men moet daarom wel respect hebben voor de bekwaamheid van de Nederlandse reders en zeelui, die met een toenemend aandeel in de droge vrachtvaart zulke fraaie resultaten in de lijnvaart hebben weten te bereiken. Dit wijst op de uitzonder lijke bekwaamheid van de Nederlander voor de zeevaart en het bewijst tevens dat een ver dere krachtige versteviging in de economische structuur van ons vaderland in harmonie is met ons volkskarakter en daarom ook ons zelve zeer ten goede zal komen. Het lijkt ech ter wel voor de hand te liggen, aldus spr., dat bij een dergelijke uitbreiding van onze koop vaardij meer dan tot dusver aandacht zal moe ten worden geschonken aan het vervoer van aardolieprodukten. Spr. wees vervolgens op de indrukwekken de toeneming van de wereldproduktie en op de geweldige betekenis van het vraagstuk der onontwikkelde gebieden, om daaruit te be sluiten, dat de stimulering van de produk- tieve krachten o.m. moet worden gedragen door een toenemende toevoer van energie. Voor de Ver. Staten wordt de toeneming van het olieverbruik geschat op ruim 4 pet. per jaar en recente rapporten komen voor Europa op een cijfer van ruim 7 pet. per jaar. Het is daarom spr.'s overtuiging, dat de aardolie industrie een der meest stabiele en welvaren de sectoren van de wereldeconomie zal blij ven. Van oudsher is bewezen, dat de ligging van ons land en de eigenschappen van onze bevolking het mogelijk maken een belangrijk aandeel te hebben in een gevarieerd aantal fa cetten van deze aardolie-industrie. Het zee transport speelt hierbij een grote rol. 7 Hulde aan des Eerste Spijker. Wijzk: it mooijt mtinjei ra* it Stad* Kom Vrienden sing en weet verblijd f Thnnt it de Klei van *t Schip geleid Dat weer uw hoop doet leven. bit. Van 't Schipwaaraan g' uw heil betrouwd En 't eerst op owe werf gebouwd: God tal het tegen geren. bi». Ut. De eerete Spijker slt er In Schiedam juicht om dit goed hegln De Spijker it geslagen. bi». Zoo word van klein de ceder groot Dit Schip word ont een reddingt-boot De Spijker ia geslagen. bi», bi». Kora Gtrtkom doe nu eens je best *t Begin it goed laat ook de rei(, Aan on*' verwachting blijken bi». Dat 8 Dnt zelf het grijze Dordereeht Zoo rijk in scheepsbouwzelve zegt Dat Schip mag men bekijken. bir. bit, Nepfutm neenLieve God I Schenk aan dit Schip eejA goedig lot Waarom w' uw goedheid vragen. bi». Zijn lot is op de woeste zee, Zoo welals op de stille rhee Godf naar uw behagen. bit. bit.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 5