7 NIEUWS Bekijkt men de inzendingen, dan mag men inderdaad concluderen, dat Nederland een geschiedenis ter zee heeft gemaakt, waarop het levende nageslacht met gepaste trots mag terugzien. Leest men de korte teksten hij het een of an der ingezonden model, dan weet men tevens wat er achter deze geschiedenis aan leed, moed en doorzettingsvermogen schuil gaat. Ook het door de Schiedamse Gemeenschap uitgegeven miniatuur Deel IV, dat gewijd is aan deze tentoonstelling, geeft in enkele woorden een gehele roman. In een overzicht van de gebouwde zeesche pen op Schiedamse werven lezen wij bijvoor beeld in de kolom „Bijzonderheden": Ge strand en wrak geslagen. Bemanning omgeko men. Soms staat er slechts een enkel woord Verbrand of Vermist. In hetzelfde boekje leest men hoe in 1854 nog een Nederlandse koopvaarder door zeerovers werd overvallen en leeggeplunderd. Men staart verbluft naar de getallen op de oude rekeningen en zou er graag de hedendaagse kosten willen naast stellen ter vergelijking. Het rapport over een voorgestelde oplossing van werkloosheid in Schiedam (omstreeks 1844) door middel van het graven van een nieuwe haven is een lezenswaardig epistel. Keren we terug tot de tentoonstelling zelf, dan zal men de liefhebber van oude boeken en bescheiden op het terrein van de scheep vaart daar zeker met belangstelling zien bui gen over de honderdjarige aandelen en men zal zich verwonderen, dat het ingewikkelde spel „kapitaal en rente" na zo'n lange levens loop nog steeds nieuwe gezichtspunten kan opleveren. Boeken uit de 17e eeuw schreeuwen om te worden ingezien, maar liggen onaanraakbaar in de kasten de liefhebber te tarten. Komt men tenslotte in het „moderne" ge deelte, waar de trots van de huidige Neder landse vloot is vertegenwoordigd door inzen dingen van hedendaagse werven, dan is er naast optimisme over het nieuwe een tikkel tje weemoed over wat is verdwenen. Bij één der inzendingen staat n.l. „Met de bouw van „het fregat „Schiedam" kwam een einde aan „het glorietijdperk van de werf „Nijverheid" „Het eerste schip was „Stad Schiedam" ep het „laatste „Schiedam". Met opgewektheid lezen wij echter ook de zinnen bij een afbeelding, welke de heden daagse handel vanuit Schiedam weergeeft: „Nog altijd naar alle delen der wereld expor teert Schiedam haar producten". En met dit beeld voor ogen nemen wij af scheid van deze door de Schiedamse Gemeen schap georganiseerde leerzame tentoonstel- ling.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 9