Enzovoorts, enzovoorts. WILLY WILTON-FONDS 9 NIEUWS zellige bridge-avondje al meteen definitief naar de knoppen geweest. De maatschappij gedoogt geen absolute eer lijkheid. Ik ken wel mensen die er prat op gaan, zo eerlijk te zijn. Onder ons gezegdzij maken met vrucht aanspraak op de titel kam- pioen-pleizierbederver. Dat zijn de mensen die, zogenaamd onbevooroordeeld, open en oprecht, het pleizier van anderen verknoeien waar ze de kans krijgen. Is hun buurvrouw trots op haar nieuwe hoedje, dan geven ze een kommentaar dat buurvrouw een diep ge voel van verdriet geeft. Is hun collega blij met zijn promotie, dan zeg gen zij: „Dat krijg je in een tijd van perso- neelsschaarste, ze hadden veel liever een an der gehad, maar ik weet dat niemand op die advertentie heeft geschreven". Moeten we dan allemaal altijd oneerlijk zijn? Neen, zo is het ook niet. Ik zou het zo willen stellen: we moeten altijd eerlijk zijn, behalve in die gevallen dat wer kelijke eerlijkheid anderen alleen maar zou grieven, kwetsen, verdrietig maken of in on gerustheid brengen, terwijl daar geen enkel positief resultaat mee wordt bereikt. U voedt uw vriendin helemaal niet op tot betere smaak (is dat: uw smaak? bent u daar zo zeker van?) wanneer u haar vreugde bederft door te zeggen: „Meid, wat een ellendige lamp heb je nou gekocht". U maakt iemand alleen maar ongelukkig en bereikt niets wanneer u, oh, ongetwijfeld uit de grond van uw gemoed, tegen hem zegt: „Ik begrijp niet hoe je oudste zoon zich met dat vreselijke kind kon verloven". Wat drom mel, u behoeft toch niet met haar verloofd te zijn? U bereikt toch niet dat die verloving op grond van uw uitspraak (en eerlijk: wat weet u eigenlijk van dat meisje af?) wordt verbroken? En wat gaat u dat aan? Dit soort zogeheten „Niets ontziende eerlijk heid" van mensen die zo graag zeggen„ik wil dat een ander weet wat-ie aan me heeft", is in wezen niet anders dan een vorm van de meest stupide arrogantie en ijdelheid. Eerlijkheid is een artikel dat per milligram moet worden gedoseerd. U weet voor uzelf heel goed wanneer u wel eerlijk moet zijn. U weet heel goed, wanneer u zich niet moogt laten leiden door sympa thieën en antipathieën en eerlijk, ronduit, moet zeggen waar het op staat. Dan zal men trouwens ook respect voor u hebben. Men heeft altijd respect voor de zakenman die eerlijk en openhartig optreedt, die een ander geen cent te kort doet. Men heeft respect voor de man die een portefeuille met geldt vindt en die terugbrengt. „Men", dat is ookde man zelf. Want eerlijkheid verhoogt het zelfres pect. Iemand die liegt en bedriegt en kuipt en overal omheen praat, heeft geen respect voor zichzelf. U kunt dat laatste niet zo erg belangrijk vin den totdat u het kwijt raakt. Dan bemerkt u pas wat u hebt verloren. Het is zo erg als het verlies van een heel goede vriend, van een nabije bloedverwant. Eerlijkheid is, zoals zovele abstracte begrip pen, „variabel". Wat onder bepaalde omstan digheden eerlijk kan zijn is onder andere om standigheden eenvoudig niet verantwoord. Denkt u maar eens aan de geestelijke moei lijkheden waarvoor een arts kan komen te staan als hij een hopeloos-zieke patient heeft. Moet hij eerlijk zeggen: „U is niet meer te genezen"? Moet hij zeggen: „Waar leven is, is hoop?", terwijl hij weet dat er, naar de mens gesproken, niets meer te verwachten is? Dit is een extreem voorbeeld. Maar iedereen ontmoet in zijn dagelijks leven zo vele geval len waarin hij zich zou moeten afvragen: „Wat moet ik doen? Eerlijk zijn"? Ja, natuurlijk, eerlijk zijn. Altijd. En van ganser harte. Altijd pogen de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen. Alsals u weet dat u in dat geval ook tegenover u zelf absoluut eerlijk bent. Dus als u weet dat die „waarheid en niets dan de waarheid" inderdaad de waarheid is en dat u haar alleen 0111 der waarheids wille zegt. En niet iets waarvan u alleen maar veronder stelt dat het de waarheid is. En niet iets waarvan u weet dat het een ander nodeloos kwetst terwijl het, zoals in het ge val van die schemerlamp, er in wezen niet toe doet of 11 dat ding lelijk vindt of mooi. Want dat is - en daar komt de conclusie - sub jectieve waarheid. Objectieve waarheid is: „Jawel, edelachtbare, die fietser kwam van links en had geen ach terlicht". Subjectieve waarheid is: „Mien, ik vind die schemerlamp een verschrikking". Ontvangen: f 709,25 van Centraal magazijn, Schiedam. 52,30 van Magazijn Fijenoord, Rotterdam (opbrengst verkoop klein materiaal). Uitgaven: In de maand februari werd aan 146 leden van ons personeel in totaal 2560,37 uitgekeerd.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 11