DE ONDERNEMINGSRAAD VEILIGHEID OP STAP 11 NIEUWS DOET U OOK AAN VEILIGHEID THUIS? Wij zonden haast bij het opschrift schrijven, hygiëne en goede sfeer, maar aan deze twee laatste begrippen doet natuurlijk elk normaal mens mee en vooral thuis. Maar daar willen wij het nu niet over heb ben, wel kunt u, door de veiligheid thuis te betrachten, de hygiëne en de goede sfeer in de hand werken, want als er bloed gaat vloeien, kolendamp of lichtgas in huis hangt of u glijdt onderuit omdat uw „betere helft" het zeil onder de vloermatjes heeft gewreven, of omdat het touwtje van uw werktrapje breekt, dan is het met uw geestelijke hygiëne zeker mis en de goede sfeer zal ook wel op hol slaan, tenminste als u over dit alles nog kan meepraten en/of razen tegen „hem" of „haar". U moet weten lezer, dat er per jaar, in ons kleine landje van modder en melk. zo'n 3500 ongevallen gebeuren met dodelijke afloop. Dat kost ons volk 2Vi miljard per jaar. Dat is nog meer, dan Minister Ir. Staf nodig heeft om ons te verdedigen, want hij heeft daar voor maar een slordige 2 miljard nodig. Maar afijn, laten we verder maar niet spreken over deze materie, want geld brengt toch geen geluk. Wat zegt u: Het is zo gemakkelijk? Daar heeft u gelijk in. 3500 ongevallen met dodelijke afloop per jaar, wat een zee van ellende en narigheid gaat er achter deze cijfers schuil. Dan moet u weten, dat er van deze 3500 ongevallen 1500 door het verkeer op de openbare weg plaats vinden, 1500 thuis en „maar" 400 op de bedrijven. Wij kunnen heel wat doen om dodelijke on gevallen te voorkomende ongevallen thuis zeer zeker. Daar zijn er o.a. ook bij waarover u in uw dagblad leest: „Door gas gestikt, gas slang van de kraan geschoten of gasslang ge scheurd". Dit nu kunt u voorkomen, door een zogenaamde Rotterdamse slangverbinding te laten maken. Deze verbinding is wel het meest aan te bevelen, omdat deze flexibel is en een pijp verbinding niet. Licht kookt er wat over en dan kan toch het gasstel worden opgelicht om te worden schoongemaakt. Huismoeders en huisvaders doet er uw voor deel mee en zorgt voor een betere gasaanslui- ting en een veiliger tehuis. F. S. Vervolg van pag. 2 omslag) Na een rustige nacht, waarin de deuren der diverse slaapkamers nauwkeurig afgegrendeld waren, werd de volgende morgen bij het ont bijt de corvee geregeld. Allen gaven zich spon taan op voor de diverse werkzaamheden, nie mand onttrok zich eraan en omdat er geen spaden genoeg in de tuin aanwezig waren, is een groepje in arren moede maar gaan wan delen, nadat hun beloofd was, dat ze de an dere dag mochten spitten. Om 10 uur gingen we luisteren naar Drs. H. M. de Lange, medewerker van het Centraal Planbureau, die ons een uiteenzetting gaf van de gang van zaken bij de bestedingsbeper king. U begrijpt, dat er met miljoenen ge goocheld moest worden, wat de heer de Lange dan ook wel toevertrouwd is. Hij deed het op een duidelijke en voor allen bevattelijke wijze. We hebben tijdens zijn betoog ademloos moe ten constateren, dat er in 1955 nog een over schot was op de betalingsbalans van 800 mil joen gulden en eind 1956 reeds een tekort van 600 miljoen. Dit was in onze kring niet op te lossen door een keer met de pet rond te gaan, maar over het hoe en wat dan wel ge daan moest worden, bestond nog al verschil van mening. Alles bijeen, enkele zeer leerzame uren voor uw O.R., die gewoonlijk met kleine bedragen moet worstelen en het nu eens wat groter mocht doen. Een flinke wandeling naar zee gaf weer ener gie voor de verdere discussies, waaronder een bespreking die geheel intern is gehouden en waar de gang van zaken in de O.R.-vergade ringen is behandeld en 's avonds laat een nogal verhit debat met de leiding der Volkshoge school na het draaien van een speelfilm (om van te dromen). Late avondwandelingen in die omgeving zijn weliswaar niet verboden, maar niettemin ge vaarlijk, getuige het nachtelijk bezoek, dat enkelen onzer ontvingen van de Marechaus see in verhand met de vermissing van kippen uit de omliggende hoenderparken. Tot uw geruststelling kunnen we er bij vertellen, dat alle rangen en standen wel bij de wandeling betrokken waren, maar niet bij de vermiste kippen. Des anderen daags werd de terugtocht weer aanvaard, echter niet dan nadat we nog een wandeling door de hedendaagse cultuur had den gemaakt met de heer Heringa en het éénjarig bestaan van de O.R. hadden herdacht. Al met al, leerzame dagen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 13