VERENIGING W.F. DAMES- EN MANNENKOOR NIEUWS Dames- en Mannenkoor W.F. concerteren met Kralingse Orkestvereniging. Op 12 april hebben ons dames- en mannen koor (directeur J. Lucas) in samenwerking met de Kralingse Orkestvereniging (direc teur J. van Gooi) in de Grote Kerk te Schie dam een concert gegeven, waarbij de navol gende solisten optraden: Traus van Ameijde Sopraan Anneke Visser Alt Constandt v. d. Elshoudt Tenor Henk Kromhout Bas Bram Boelee Piano Het programma luidde: 1. Orkest Ouverture „Die Geschöpfe des Prome theus" (Beethoven). 2. Dameskoor, Mannenkoor, Orkest, Solisten Lauda Sion (Mendelssohn-Bartholdy). 3. Dameskoor met orkest Ave Maria (Brahms). 4. Mannenkoor met orkest Gott meine Zuversicht (Schubert). 5. Bram Boelee (piano) a. Impromptu opus 90 no. 3 (Schubert) b. Impromptu opus 90 no. 4 (Schubert) 6. Orkest Rosainunde tussenakte-muziek no. 1 (Schubert) 7. Dameskoor, Mannenkoor, Orkest, aan de vleugel Bram Boelee Chor Phantasie (Beethoven). Voor de liefhebbers een programma waar van door een over het algemeen goede uit voering, volop is genoten. De muziekliefheb bers mogen de besturen, dirigenten en leden zeker dankbaar zijn, omdat zij het aandurf den een dergelijk programma in te studeren. Al was het dan geen tot de nok gevulde kerk, zij, die wél de moeiten en zorgen van de ver enigingen door hun aanwezigheid hebben goedgemaakt, hebben wederom ervaren, dat werkelijke muziek - dus ook uit klassieke werken - niet te vervangen of te verdringen is door probeersels, die komen en gaan. Men zou het kunnen betreuren, dat niet en kele honderden meer zo'n programma wil len beluisteren, maar oude wijsgeren ontdek ten reeds, dat het goede nimmer hetzelfde is als het vele. En dat is wellicht ook van toe passing op het aantal luisteraars naar een klassiek programma. Wij wensen onze koren in de toekomst vee! succes en in 't bijzonder het mannenkoor (zie no. 4 van het programma) een grotere toe loop van goede, trouwe leden. Wij menen goed te doen uit het programma het navolgende over te nemen ter oriënte ring van belangstellenden onder onze lezers. Jan Lucas die in 1913 te Rotterdam geboren werd, kon zijn eerste muzikaliteit slechts uitleven in een knapenkoor, waar hij niet bijzonder opviel, omdat de jongelui uitstekend getraind wer den en de kunst van het notenleren reeds vroeg machtig waren. De grote toevallige kans kwam toen de diri gent van het jongenskoor, de zeer muzikale onderwijzer M. J. van Huiten, juist even voor een uitvoering ziek werd en de leiding van die uitvoering aan Lucas - nauwelijks 14 jaar oud - overdroeg. De jongen volbracht zijn taak uitstekend. Hierna mocht hij piano gaan studeren bij Phons Dusch en ging zijn dirigent hem de eerste theoretische kennis bijbrengen. Op ad vies van Jos. Holthaus lag het in het voorne men hem verder te bekwamen voor solozang, maar door aanleg voor bronchitis bleef het bij dit voornemen. Inmiddels studeerde hij theorie bij Bernard Diamant en orkestdirectie en orkestratie bij Max de Groot, met gevolg dat hij op even twintigjarige leeftijd reeds twee koren en twee orkesten dirigeerde. Bij j os Vranken kreeg hij de gelegenheid om van diens enorme literatuurkennis - in het bijzonder die van het mannenkoor - veel te leren. Momenteel leidt de heer Lucas vier mannen koren en een dameskoor te Rotterdam en Schiedam, geeft muzieklessen aan twee scho len te Rotterdam en Gouda, verzorgt de the rapeutische muziek bij twee psychiatrische inrichtingen in de omgeving van 's-Graven- hage en is als muzikaal-adviseur verbonden aan een uitgeverij. Hij dirigeerde in vele ste den in binnen- en buitenland. Johan van Gooi begon - in 1909 te Rotterdam geboren - eerst op achttienjarige leeftijd aan zijn muziek studie. Zijn volledige vakopleiding kreeg hij aan het Rotterdams Toonkunst-conservato rium, waarbij op advies van Willem Pijper - de toenmalige directeur - al vrij spoedig reke ning werd gehouden met een latere dirigen tenstudie. Van Gool's leraren waren o.a. Carel Drukker, Anton Kaltwasser en Phons Dusch voor piano, Adolphe Poth en Jan Warnars voor viool en altviool, Willem Pijper en Henri Zagwijn voor contrapunt compositie. 21

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 23