NIEUWS 2 grip „orderportefeuille", kan in liet verslag worden verklaard, dat een vrijwel volledige bezetting van onze afdelingen scheepsbouw en machinebouw voor lange tijd gewaar borgd is. Van de drukte in de afdeling reparatie, waar het jaarverslag van gewaagt, kunnen wij ons dagelijks bij bet zien van het groot aantal schepen in onze dokken en langs de kaden overtuigen. Het ligt binnen het bereik van al onze werk nemers er toe bij te dragen, dat de financiële resultaten van de hierboven opgesomde en van de nog te verwachten opdrachten een be vredigende ontwikkeling van onze onderne ming mogelijk maken. In dit verband vermeldt het verslag, na te hebben gewezen op de problemen waarvoor het tekort aan arbeidskrachten ons in 1956 heeft geplaatst, het volgende: „Dat met deze toestand voor ogen de bereid heid tot onderlinge samenwerking en tot op voering der produktie als bijzonder gewichtig moet worden beschouwd is duidelijk en het verheugt ons op deze plaats een woord van waardering te kunnen richten tot zovelen onzer medewerkers voor de door hen betoon de toewijding onder vaak moeilijke omstan digheden." Het verslag bevat voorts uitvoerige inlichtin gen over de sociale voorzieningen ten behoeve van onze werknemers. Dit zijn voorzieningen deels bij wettelijke voorschriften geregeld, deels van vrijwillige aard, onze lezers welbe kend. De afsluiting van een boekjaar is een welkome gelegenheid de balans van de daar aan verbonden kosten op te maken. Deze blijken in 1956 in totaal te hebben bedragen ruim 8.600.000,betgeen neerkomt op 1.250,per werknemer tegenover 1.090, in 1955 en 550,— in 1946. De outillage van onze werven hebben wij se dert de bevrijding in snel tempo zien ver nieuwen en groeien, het ene jaar wat sneller dan het andere naar gelang de resultaten dit toelieten. Het verslag becijfert de sedert 1946 tot einde 1956 aan de uitbreidingen en vernieu wingen, met inbegrip van het herstel van dok 4, bestede bedragen op bijna 100.000.000, welk bedrag de onderneming zich slechts voor een klein gedeelte uit een obligatiele ning en overigens uit eigen middelen, name lijk door ingehouden winsten, beeft weten te verschaffen. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat die uitgaven geboden waren om onze onderneming op peil te brengen en te houden, wilde zij met binnen- en buitenlandse werven en machinefabrieken met succes kunnen blij ven concurreren. Er is met bovengenoemd bedrag van honderd miljoen reeds zeer veel tot stand gebracht dat tot de verbeelding spreekt, zoals de nieuwe timmerwinkel, de lasloods, de gegra ven dokken 6 en 7, de zes hallen van machine fabriek II, bet dokkantoor oost, nieuwe ka den voor afbouw en reparatie, de Bedrijfs- sehool enz., en, wat bij een rondgang op de werf te Schiedam uiteraard niet direct op valt, allerlei moderne fabriekswerktuigen en loopkranen welke een doelmatige produktie mogelijk maken. Daarmee zijn wij er echter nog niet; de scheepsbouw- en de machinebouwtechniek staan niet stil. Steeds grotere schepen, vooral tankers, worden gevraagd. Deze zullen moe ten worden gebouwd en gerepareerd en de outillage van ons bedrijf: hellingen, droog dokken, kaden, kranen, machines enz. zullen aan die grotere scheepsafmetingen moeten worden aangepast. Het verslag laat er dan ook geen twijfel over bestaan, dat in de toe komst veel geld voor die geleidelijk uit te voeren investeringen beschikbaar zal moe ten zijn. Van de winst, zoals deze door de fiscus wordt becijferd, moest in 1956 circa 43 r/o aan be lastingen worden betaald (over 1957 waar schijnlijk 47 Uit hetgeen overblijft wor den, indien dit overschot toereikend is, de uitgaven voor vernieuwing afgeschreven, waarna (1e te verdelen winst overblijft, die uit den aard der zaak ten goede komt aan de winstgerechtigden, t.w. de kapitaalverschaf fers (aandeelhouders), het bestuur en bet per soneel. De winst over 1956 beeft een uitkering aan aandeelhouders mogelijk gemaakt van 16 De winstdeling aan het personeel bedraagt 75 van het op de gewone aandelen uitge keerde dividend en beloopt 1.638.216, Zoals bekend, wordt dit bedrag omgeslagen over bet door beambten, toezichthoudend personeel en arbeiders in 1956 verdiend sala ris of arbeidsloon, volgens de voorschriften van het reglement van winstdeling, zoals dit laatstelijk in 1955 door bet College van Rijks bemiddelaars is goedgekeurd. Wij willen deze samenvatting van het. verslag der directie besluiten met hetgeen in de slot alinea gezegd wordt over de vooruitzichten ten aanzien van het jaar 1957. Daarbij wordt in de eerste plaats gewezen op het vele werk dat bij het begin van dit jaar onderbanden of in opdracht is in de afdelingen voor nieuw bouw en reparatie, waardoor de bezetting van onze werkplaatsen voor lange tijd verzekerd is. Niet verzwegen wordt, dat het tekort aan bekwame vaklieden en technici en de voort-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 4