De nieuwe machine-installatie zou bestaan uit twee stuks rechtsdraaiende, 8-cilinder, enkelwerkende, 4-tact Werkspoor-Dieselmotoren met oplading, type I MA BS 398, elk 1700 EPK bij 275 omwentelingen per minuut. (De oude motoren waren 2 X 700). Deze motoren moesten door middel van twee „Loh- man Stolterfoht,, Hydroflex-koppelingen en een tandwieloverbrenging in gesloten tandwielkast op de schroefas gekoppeld worden, waardoor de schroefas 155 omw. per minuut op de schroef zou overbrengen. Op 12 december kwain dok 2 vrij en nu bleef het schip in dok voor definitieve verbouwing van het achterschip en herstel van de zware bodem- schade. Ongeveer 60 ton staal moest aan de bodem ver nieuwd worden. Ruim 100 ton moest worden afge nomen, in de werkplaats weer in de juiste vorm gemaakt en weer worden aangebracht. Bovendien moest er nog ruim 58 ton aan funda ties voor hoofd- en hulpmotoren en voor de nodige pompen vervaardigd en aangebracht worden, terwijl voor de verandering van het achterschip nog eens ruim 60 ton staal nodig was. In de tandwielkast werd tevens het drukblok inge bouwd. De beide schroefasuithouders werden ver wijderd en een nieuwe achtersteven met schroef- raam vervaardigd en geplaatst. De huidplaten en de spanten moesten over een lengte van ongeveer 20 meter een scherpere vorm krijgen, zodat deze vernieuwd werden tot ongeveer 5 meter boven het vlak. Beide tunnels in de achter ruimen werden verwijderd en vervangen door een tunnel op hart schip, wat tevens weer veranderin gen aan schotten, buikdenning, achterpiek, stutten en tanktop meebracht. Als men weet, dat in deze tunnels de lens- en ballastleidingen, waterleidingen, electrische kabels en telemotorleidingen waren on dergebracht, dan betekent dit weer heel wat werk om deze te verplaatsen en aan de nieuwe toestand aan te passen. Een nieuw dubbelplaatroer met bovenkoning werd door ons vervaardigd en aangebracht. Een nieuwe elektrisch-hydraulische stuurmachine, ge leverd door Stork Jaffa, werd door ons geplaatst, waardoor weer een aantal schotten in het achter schip veranderd moest worden. In de machinekamer werden naast de nieuwe hoofd motoren nog geplaatst: 2 nieuwe Werkspoor-Diesel generatoren, elk 4 cilinders, type TMA 234, elk 205 EPK bij 650 omw. per min., elke machine direct gekoppeld aan een gelijkstroomdynamo, 136 KW, 220 Volt, geleverd door Electro Smit te Slikkerveer en door middel van een frictiekoppeling verbonden met een aanzetluchteompressor, fabrikaat v. Duv- vendijk Overbeek te Rotterdam (capaciteit 120 1. beschadigd achterschip met 2 schroeven 2- nieuw achterschip in aanbouw voor één schroef 3. de vernielde stuurmachine

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 5