3 yjaj) nieuws schip in bedwang te houden en tot staan te brengen. De doden en ge wonden werden weggevoerd en het werk hervat. Maar nu zat het schip zo muurvast op de helling, dat er zelfs met stoommachines en trekkabels geen beweging in te krijgen was. Men pro beerde het de 19de november op nieuw en slaagde er na veel tobben in, de boot acht meter dichter bij haar element te brengen. Een derde poging, eind november, mislukte. Eindelijk, de vierde december, ging het schip te water. Het lag ruim een meter diep, maar daar bleef het steken en wat men ook deed het lukte niet; het kostte slechts kettingen en windassen. Zware kabels knapten als draadjes en rammen scheurden in. Maar eindelijk, in januari 1858, nadat ingenieur Brunei allerlei verbeterin gen had aangebracht aan de appara tuur, slaagde hij erin met behulp van 21 hydraulische rammen het schip zover in het water te krijgen, dat het bij een behoorlijk hoogtij vlot zou kunnen komen. En inderdaad, op 31 januari 1858 kwam de „Leviathan" vlot, alle spotters en betweters ten spijt. De stapelloop had niet minder dan volle 90 dagen geduurd Inmiddels was er over dit reuzenschip een merkwaardig sprookje in omloop gekomen. De afmetingen van de boot werkten op de verbeelding en men wist te vertellen, dat er tijdens de bouw arbeiders op het schip waren verdwaald. Twee hunner waren per ongeluk in de dubbele bodem van het schip verzeild geraakt en daar opge sloten en omgekomen. Hun lichamen zouden het vaartuig op al zijn tochten vergezellen en niets dan onheil zou daarvan het gevolg zijn En het had er inderdaad veel van, dat ongeluk de „Great Eastern" - zo had de volksmond de „Leviathan" her doopt - achtervolgen zou. Want toen het eindelijk in de Theems dobberde, was er geen emplooi meer voor het reuzenschip. De hoogconjunctuur was voorbij. Het was nog niet eens afge bouwd en reeds werd het „opgelegd" tot de maatschappij in 1859 het ver lies nam en de boot voor 160.000 pond aan de Great Ship Company overdeed. Nu duurde de vol tooiing niet lang en eind 1859 maakte de „Great Eastern" een proefvaart in de Ierse zee. De bijgelovigen aan de wal volgden de proefvaart in angstige spanning. De dood van Ingenieur Brunei had voedsel gege ven aan de verwachting, dat zich nieuwe onheilen zouden voordoen. Men wist thans ook te vertellen, dat een toevallige COPYRIGHT LUTKE MEVER

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 5