7 vjS) NIEUWS lenigen, willen wij volstaan met het volgende: I. De lening, waarvan de rente ingaat op l-l-'58, wordt aangegaan voor een periode van 13 jaren en de rente is be grepen in de aflossingsbedragen. Gedurende de looptijd wordt twee maal de gelegenheid geopend aflossing te vorderen en wel op: 1-9-'62, dus na 4 jaar en 8 maanden tegen de koers van 125 3-1-'66, dus na 8 jaar tegen de koers van 150 Daarna vindt aflossing plaats op 2-l-'71, dus na 13 jaar tegen de koers van 200 De Bank voor Nederlandsche Gemeenten heeft het recht op l-3-'68 over te gaan tot een vervroegde aflossing en doet dit dan tegen de koers van 175 II. Aan genoemde lening kan worden deelgenomen door hen, die hiertoe reeds enig geld beschikbaar hebben, respectievelijk vrij kunnen maken, of dit in de toekomst kunnen doen. Men moet opk de door deze belegging gekweekte rente niet direct nodig hebben en derhalve gebaat zijn met een uitkering ineens van hoofdsom en rente, vermeerderd met rente over rente, op een bepaalde datum in de toekomst. Het hoogste nuttig effect, het meeste rendement krijgt men als men inderdaad enig geld voor een aantal jaren kan vastzet ten, immers een spaarbrief van b.v. 100,is na 8 jaar 150,en na 13 jaar 200,waard. III. Uit de genoemde folder blijkt, dat voor de spaarbrieven een z.g. „beurs-notering" zal worden aangevraagd en dus de spaarbrieven ook nog tussentijds verhandelbaar zijn en - even als dit met aandelen en obligaties het geval is - verzilverd kun nen worden. Een kwestie van „vraag en aanbod", van koers- risico en het lijkt ons zaak hierop toch wel even de aandacht te vestigen. Wanneer een spaarbrief van b.v. 100,plus de gekweekte rente op een zeker moment een waarde heeft van 110,en men is door omstandigheden gedwongen de spaarbrief tussen tijds te verkopen, dan wil dat nog niet zeggen dat men er precies 110,voor ontvangt. Is er op de beurs veel animo, veel vraag naar spaarbrieven, maar daarentegen weinig aanbod, dan bestaat de mogelijkheid dat er meer wordt geboden dan de spaarbrief nominaal plus de gekweekte rente waard is. Dit zou b.v. kunnen gebeuren als de in het algemeen geldende rentevergoedingen gaan zakken. Er kunnen zich echter ook omstandigheden voordoen - en het probleem als zodanig heeft te veel facetten om in dit bestek hierop nader in te gaan - dat de animo uiterst gering is en er voor een spaarbrief minder wordt geboden dan de eigenlijke waarde op dat moment is. Gezien de gegarandeerde rente-op brengst is de kans hierop, ons in ziens, nu wel niet zo heel groot, maar blij ft niettemin aanwezig. Kan men dus niet wachten tot ver zilvering plaats vindt op de tijdstip pen, genoemd in I, dan blijft er dus altijd een zeker risico. Ook in de geldwereld is niet alles goud wat er blinkt; er wordt winst gemaakt, maar ook verlies geleden. IV. Wat het kopen der spaarbrieven betreft, het volgende: A. Hoewel de lening per l-l-'58 in werking treedt, kan men voorlopig nog tot 28-2-'58 spaarbrieven beko men, zij het dan ook dat men na 15-1 -'58 de gekweekte rente moet bijbetalen. Dit laatste is geen verloren geld, immers men krijgt het later weer terug. De kans bestaat ook nog dat na 28-2-'58 gelegenheid tot aankoop wordt opengesteld en dezelfde bere kening plaats vindt. B. Bij de postkantoren kunnen bouw- zegels ter waarde van 5,worden gekocht. De kaarten, waarop deze ze gels kunnen worden geplakt, worden gratis ter beschikking gesteld. Heeft men voor 25,aan zegels geplakt, dan kan ten postkantore in wisseling voor een spaarbrief ad no minaal 25,geschieden. C. Op de banken kan men spaar brieven in stukken van nominaal 500,100,— en 25,ver krijgen .Alle brieven zijn aan toonder, dus niet op naam gesteld. V. Aan de rentespaarbrieven zal een briefkaart gehecht zijn, waarop elke deelnemer kan invullen aan welke ge meente naar zijn oordeel 60 van de opbrengst van zijn deelneming ten goede moet komen. Op deze wijze kan men dus enige in vloed hebben op het bedrag dat aan een bepaalde gemeente voor de wo ningbouw wordt geleend. Het artikel De „Trotse Joffers" van de Vesten is overgenomen uit het orgaan van de Stichting „De Schie- damse Gemeenschap". De kopie voor het januarinum mer dient vóór 10 januari in het bezit van de Redactiecommissie te zijn.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 9