varkens k\\\\\\vJ mais X//////A steenkool k l« ijzerindustrie NIEUWS 8 z.g. „Floodways" zijn afgebakend door hoge dijken, en worden al leen als hooiland gebruikt, terwijl men er geen boerderijen heeft, zo dat als de „Floodway" in werking is geen ongelukken kunnen ge beuren. Langs het riviergedeelte tot Cairo, bij de samenvoeging van de Ohio en de Mississippi krijgen we nog een typisch beeld van het Zuiden van de Verenigde Staten. Hier vinden we nog de resten van de katoenteelt. Is de katoen in de rest van het Zuiden sterk in be lang achteruit gegaan, hier beleeft zij nog haar volle bloei. In het zuidelijkste deel zien we ook nog wat velden met suikerriet. Toch begint hier ook de opbloei van de industrie door te zetten. Vooral de plaatsen die een haven hebben zijn natuurlijk erg aantrekkelijk voor industrieën, die dan profiteren van de goedkope vervoersgelegen- heid over de rivier. Naarmate we noordelijker komen gaat het landschap enigszins ver anderen. De grootste van die ver anderingen is wel dat de katoen plaats gaat maken voor mais. We komen namelijk in de tweede grote Iandbouw-gordel die Amerika kent: de „Corn-Belt". De mais wordt hier voor het grootste deel opge voerd aan het vee. Vandaar dat deze mais-gordel vooral ook zo belangrijk is voor de veehouderij, waarbij de nadruk op de vlees productie valt (varkens!). Overigens hebben we met het be treden van de mais-gordel het zo typische Zuiden verlaten en zijn we het drukke, werkzame Noor den binnengegaan. Hier zijn we in het land van de echte Ameri kaan, de nazaat van Engelsen, Nederlanders, Zweden, Duitsers, Ieren en nog vele anderen. Hier zijn ook de eerste ploegen in de prairie gezet. Hier hebben voor de komst van de Europeanen de In dianen geleefd van wat de natuur hun aan wild en plantaardig voed sel gaf. Hier hebben de cowboys hun wilde jachten op het vrij rond lopende vee gehouden, doch dat is nu voorbij. Het vee loopt niet meer vrij rond, maar wordt bij de boerderij vetgemest met wat het mais-veld oplevert. Vooral de varkensteelt is hier een geliefd be drijf. Zo wordt meer dan de helft van de oogst elk jaar omgezet in vlees. Van de rest wordt een groot deel in fabrieken verwerkt tot meel, stroop, olie enz. De boer van het Midden-Westen is rijk. Bedrijven van honderden hectaren zijn hier geen bijzonder heid. Komen we nog wat hoger op de grote rivier van het centrum van de Verenigde Staten, dan gaat men over van de productie van vlees op die van melk. (Zie kaart 1.) Overigens hebben we nu onze comfortabele „Towboat" moeten verlaten. De Mississippi is name lijk maar tot Minneapolis bevaar baar. De rivier is nu nog maar een onbetekenende stroom, ingesloten in een smal dal. Dit dal heeft zij ingegraven in de losse bodem die door het ijs in de ijstijd is aange voerd, tienduizenden jaren gele den. De Mississippi vindt zijn oor sprong in het merengebied dat we aan de grens tussen de Verenigde Staten en Canada aantreffen. Uit talloze beekjes en stroompjes ont staat hier de „OF Man River". Het is een gebied waar ondoor dringbare moerassen afgewisseld worden door uitgestrekte bossen. Een dorado voor natuurliefhebbers. We maken nog even een uit stapje naar de zijrivier van de Mississippi, de Ohio. Hier klopt het hart van Amerika. De rijk dom aan steenkool aan de boven- v.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 10