NIEUWS 6 Enkele tientallen kilometers van de monding van de Mississippi in de Golf van Mexico ligt de grootste haven van het Zuiden en de tweede van de gehele Ver enigde Stalen: New-Orleans. Op de voorgrond de kade aan de Mississippi; meer op de achtergrond de uitgestrekte stad. Door de grote rijkdom aan bomen geeft New-Orleans niet die ..steenmassa"-idee als de meeste steden in het Noorden. Hel centrum is goed te herkennen aan de talloze wolkenkrabbers, die elke grote Amerikaanse stad zo'n merkwaardig aanzien geven. Foto: United States Information Service. De rijke bossen die men vroeger, voor de plantage er was, kende kwamen niet terug. Daar is de bo dem te arm voor geworden. Hoog stens is er enige lage begroeiing die de plaats van de katoen heeft ingenomen. Meestal echter gaat de verspoeling van de bodem ver der en brengt onherstelbare scha de, die uiteindelijk verarming van het gehele Zuiden heeft gebracht. Tegenwoordig is de katoen nog wel een belangrijk product van het Zuiden. De Verenigde Staten zijn zelfs nog de grootste leveran cier van katoen op de wereldmarkt. De slavernij is in I860 afgeschaft, na een grote burgeroorlog tussen het Noorden, dat vóór afschaf fing en het Zuiden dat er tegen was. De plantages werden voor een deel verlaten. Nu ziet men vooral langs de Mississippi nog veel verbouw van katoen. Het gaat overigens op de tegenwoordige plantages geheel anders toe dan vroeger. Snorrende machines doen nu veel werk dat vroeger door de slaven werd gedaan. De neger doet nog steeds het meeste werk, maar is nu „vrij". Deze vrijheid laat nog veel te wensen over, maar langzaam begint ook hier verbe tering in te komen. Inmiddels is de regering in Wash ington aan het werk gegaan om het Zuiden uit zijn moeilijkheden te helpen. Dit probeert men onder anderen door de ekonomie, die tot voor kort zo sterk op de land bouw was gericht en dan nog voor al op de katoenteelt, te verbeteren. Naast de landbouw is men veel industrie gaan vestigen. Bovendien is men de landbouw te hulp ge komen. Door het stimuleren van de verbouw van nieuwe producten en verder grootse plannen tot uit voering te brengen om de bodem tegen verdere afspoeling te be schermen, tracht men nieuwe wel vaart op het platteland te brengen. Daarnaast is de natuur het Zuiden te hulp gekomen. In het gebied ten Westen van de Mississippi bleek de aarde namelijk rijke olie-, zout- en zwavel-voorraden in zich te bergen. In de staat Texas ver rees een waar woud van boorto rens die de rijke olielagen aanboor den. Zo kwam het Zuiden weer sterk in het centrum van de be langstelling. Wij dwaalden af. New-Orleans bracht onze gedachten naar het gehele Zuiden. Men noemt de stad wel de „Crescent City", de Halve- maan-vormige stad. Als een halve maan ligt deze stad namelijk in een bocht in de Mississippi, die hier 660 meter breed en 34 meter diep is. 3300 schepen meren jaar lijks langs de totaal 22 kilometer lange kademuur. Toen omstreeks het jaar I860 de grote spoorwegen in de Verenigde Staten het gebied van de Missis sippi begonnen te naderen, ging een steeds groter deel van de producten, die over de Mississippi naar New-Orleans werden ge bracht, per trein naar de grote ha vens aan de Oostkust van de Ver enigde Staten: New-York, Phila delphia, Baltimore. De legenda rische Mississippi-stoomboten, de bekende „Hek-Wheelers", grote raderstoomboten, kregen steeds minder werk. Vele van de sche pen moesten onder de slopersha mer vallen. De spoorwegen werden oppermachtig. Zij konden ook goed concurreren tegen de scheep vaart op de Mississippi. Het ver voer was goedkoop; was niet af hankelijk van hoog en laag water; men kon de treinen die in de rich ting van de havens het graan brach ten terug laten komen met de tal loze landverhuizers, die uit Europa aan de Oostelijke havens aankwa men en diep landinwaarts wilden trekken om daar hun geluk te be proeven. Zo hadden de spoorwe gen dus zowel heen als terug ver voer en behoefde men dus niet vaak lege treinen te laten lopen. De

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 8