NIEUWS scheepvaart had wel moeite om op de terugreis van New-Orleans ver voer te krijgen. In New-Orleans kwamen niet grote aantallen land verhuizers aan. De mensen die in het binnenland woonden konden zich vrijwel geheel zelf helpen, zodat weinig goederen via New- Orleans werden ingevoerd. Met de Eerste Wereldoorlog be gon een tweede bloeiperiode van de scheepvaart die tot vandaag doorgaat. De grote vraag naar ver voer tijdens de Wereldoorlog bracht enorme prijsopdrijvingen in het transport over de spoorlijnen. De spoorwegmaatschappijen waren oppermachtig geworden en dreig den door hun buitensporig hoge prijzen een chaos te veroorzaken. De regering maakte een einde aan deze hopeloze toestand door maxi mum prijzen vast te stellen. Om aan het grote tekort aan vervoer tegemoet te komen, besloot zij de scheepvaart op de Mississippi weer aan de gang te brengen, De oude grote raderstoomboten konden echter niet meer terugke ren, zij waren te duur in het ge bruik. Daarvoor in de plaats werd een nieuw vervoermiddel op de Mississippi ontworpen: de „Inte grated tow". Deze bestaat uit een aantal vierkante bakken die in rijen van drie of vier naast elkaar en vijf achter elkaar stevig aan een gebonden kunnen worden. Dit geheel wordt door een zeer moderne „duwboot" geduwd. Aan boord van die duwboten ontbreekt het aan niets. Zeer moderne ver trekken voor de bemanning, echo lood, radar, enz. maken het leven op die duwboten veel plezieriger dan op onze sleepboten het geval is. Deze boten hebben regelmatige diensten op de Mississippi, ter wijl ze onderweg bakken oppik ken en afstaan. Wij raken zo zachtjes aan uitgeke ken in de „Zwarte Stad" van het Zuiden. Daarom schepen we ons in op een van die moderne sche pen om eens meer stroomopwaarts te kijken. De Mississippi stroomt door een brede laagte. Op sommige plaat sen is zij kilometers breed. De talloze bochten die de ri vier vroeger had en die een groot nadeel voor de scheepvaart waren zijn in de loop van de laatste ja ren afgesneden. Alleen heeft men niet, zoals bij onze Maas, de oude bochten helemaal afgesloten. In het voorjaar gebeurde het namelijk vaak dat de zijrivieren, de Ohio, de Missouri, de Arkansas, de Ya zoo en anderen, tegelijk veel water op de rivier brachten, zodat vroe ger grote overstromingen ontston den. De oude rivierbochten kun nen nu bij hoge waterstanden weer goede diensten bewijzen bij het snel wegwerken van het water. Ook zien we hier en daar grote stukken moeras, die dienen om bij dergelijke hoge waterstanden de watermassa tijdelijk „op te bergen", zodat niet direkt over stromingen ontstaan. Op een paar plaatsen heeft men de dijken langs de rivier wat ver laagd waardoor de grote water massa's tijdelijk over het land naar zee kunnen worden gebracht. Deze nog één met zwavel. nog worden -barges en Foto: Tijdschrift Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 9