Goedkope Waar (jf|) NIEUWS 12 mene „vakantietips" zeker niet overbodig. Nog altijd worden veel vakantie plannen pas geboren als de vrije dagen vlak voor de deur staan. Verder zijn er ook nog altijd heel wat mensen, die er min of meer op goed geluk op uittrek ken, met de gedachte dat ze al tijd nog wel érgens onderdak zullen vinden. Nu kan het wel aantrekkelijk zijn zonder vooraf opgesteld reisdoel de wijde we reld in te trekken, maar vooral in de drukke zomermaanden, als de vakantie in veel streken min of meer op een kleine volksverhui zing begint te lijken, moeten zij, die op „goed geluk" vertrouwen, werkelijk veel geluk hebben om goed terecht te komen. Dat geldt zeker wanneer we niet op ons eigen houtje maar met ons gezin of met anderen op stap gaan. De „onvoorbereiden" lopen niet alleen de kans dat hun vakantie- avontuur in een mislukking ein digt, maar bovendien missen ze iets. Ze kennen niet het genot van het vooraf plannen maken; ze we ten niet half hoeveel voldoening het schenkt om zelf een reis uit te stippelen of - voorlopig nog op papier - een onbekende streek enigszins te gaan verkennen. Ze ker, bij allerlei reisbureaus en reis- verenigingen liggen tegenwoordig de plannen kant en klaar te wach ten. We behoeven alleen maar te betalen en dan wordt alles wel voor ons geregeld. Eigen initiatief komt er vrijwel niet meer aan te pas wanneer we ons op die manier „laten reizen". Heel wat meer bevrediging geeft het te beginnen met folders, reis gidsen en ander drukwerk te ver zamelen over een streek, die ons wel lijkt. We kunnen daarvoor te recht bij reisbureaus, verenigingen voor vreemdelingenverkeer, de au tomobielclubs en andere organisa ties. We kunnen ook eens gaan praten met kennissen of collega's, want de beste reisgids is nog altijd de man of de vrouw, die het ergens best naar zijn of haar zin heeft gehad en er anderen over wil ver tellen. In leeszalen of bij de boek handel kunnen we aardige boeken vinden, die ons iets meer vertel len over het landschap, de bevol king, de bezienswaardigheden enz. van ons reisdoel. En met behulp van kaarten kunnen we al onge veer nagaan, waar we zoal naar toe zullen trekken, ook als het weer niet elke dag zó stralend zal zijn als we wel hopen. Zo wordt de vakantievoorbereiding, waarbij het gehele gezin betrokken raakt, veel meer dan een noodzaak om teleur stelling te voorkomen. Het met el kaar overleggen, het plannen ma ken, het lezen over de streek waar u naar toe zult gaan, het betekent een plezier op zichzelf. Zeg niet al te vlug, dat er op die manier niets overblijft van de verrassing van het onbekende en onverwach te. Het gaat er bij het opmaken van een vakantieplan beslist niet om alles tot in de puntjes vooruit te willen vaststellen. Als er eens iets heel anders loopt dan u zich had gedacht, geen bezwaar. Later zult u met veel plezier juist aan die on verwachte dingen terugdenken. Maar door ons tijdig voor te be reiden, voorkomen we het gevaar dat de vakantie ontaardt in een wezenloze tijdpassering of verve- ling. Als de laatste vakantiedag erop zit en het werk weer wacht, is voor heel veel mensen de vakantie ook definitief verleden tijd geworden. Foto's - vooral als er niet alleen familieleden op staan, maar ook nog iets van de omgeving is te zien - kunnen een geweldig aar dige herinnering zijn. Gelukkig zijn we echter niet alléén op foto's aangewezen. Wie de moeite heeft genomen onderweg aardige fol ders, suikerzakjes, kaartjes van een tram in een vreemde stad, pro gramma's van muziekuitvoeringen en dergelijke te verzamelen, heeft schitterend materiaal om een zelf samengesteld reisverslag te illu streren. Een plakboek dat in som bere gure herfstdagen ons opnieuw de zon en de warmte van de va kantie die achter ons ligt doet be leven. Wie op die manier ten volle weet te profiteren, niet alleen van zijn goed voorbereide vakantie, maar ook van de voorpret en de napret, heeft in wezen veel langer vakan tie dan is aangegeven in het ar beidsreglement of de collectieve ar beidsovereenkomst. En zo gezien is het opschrift boven dit vakantie praatje toch niet zo wonderlijk als het op het eerste gezicht wel leek. Ik hield mijn rijmenwinkel steeds Voor Jan en alleman geopend En leefde dapper in de trotse waan Dat iedereen daar binnenlopend Iets wou bezitten uit de uitstalkast Ik was goedkoop toch! En de spullen Die glinsterend in mijn etalage staan Zij konden lege plaatsen vullen. Ik heb genoeg van het goedkope woord En wil de kopers bieden edelstenen Helaas! Wat tot dit vakmanschap behoort. Dat is een dichterzielik neem de benen G.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 14