Vleesetende planten VERZORGD DOOR HET KINDERBLAD „KRIS KRAS'' TE AMSTERDAM 13 NIEUWS zonnedauu vetblad Wisten jullie, dat er vleesetende planten bestaan? Er zijn verschillende tropische planten, die insec ten eten en één daarvan, de Bekerplant (Nepen thes), ziet men hier bij ons ook vaak in warme kassen. Zoals je op de foto ziet, heeft de plant inderdaad „bekers" of lange bloemkelken, die van binnen kle verig zijn van een zoetig vocht waarop insecten afkomen. Zijn ze eenmaal binnen dan plakken ze op de kleverige massa vast en de plant scheidt dan een zuur af, dat het insect verteert. De plant gebruikt die insecten werkelijk als voed sel. Er zijn echter ook vleeseters te vinden onder onze eigen, Hollandse planten, namelijk de Zonne dauw (Drosera) en het Vetblad (Pinguicula). Je kunt ze vinden op moerassige veen- en heidegrond, het Vetblad ook wel eens in een vochtige duinpan. nepenthes De Zonnedauw is een heel klein plantje met een dun stengeltje met onooglijke, witte bloempjes en een rozet van langgesteelde, ronde blaadjes. Als je zo'n blaadje eens wat beter bekijkt, zul je zien dat er lange, rode klier- haren op zitten, die een klein druppeltje aan het eind dragen, wat kleverig aanvoelt. Als er nu een vliegje op de zoete lucht van dat vocht af komt en op het blad gaat zitten, blijft het er op kleven en de klierharen buigen zich er vrij snel allemaal omheen, ook de bladrand rolt mee op en het vliegje wordt verteerd. Graaf maar eens voorzichtig zo'n plantje uit en plant het thuis in een potje. Als je het elke dag een kruimeltje kaas of eiwit geeft (op een van de blaadjes leggen, telkens op een ander), dan kun je het plantje maandenlang in leven houden. Ook het Vetblad eet insecten, maar hier is het hele blad kleverig. Het is een klein plantje met een rozet van vettig glimmende, langwerpige blaadjes en het heeft een dun stengeltje met een enkel blauw bloempje. Als op zo'n blad een insect gaat zitten, rolt het hele blad zich om de prooi heen. Neem de proef maar eens met eiwit of kaas! Cita van Santen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 15