Mark Twain, de loodsenuitdrukking waarmede een bepaalde stand van het water werd aangegeven, leek hem blijkbaar interessanter toe dan zijn eigenlijke naam, Samuel Clemens. De „hekwielers" waren merkwaardige schepen. In het ge noemde artikel werden ze terloops genoemd, maar hun geschiedenis is bijna even fascinerend als die van de Wild West, in wier ontwikkeling ze zulk een belangrijke rol ge speeld hebben. Het begon allemaal met een „drijvende bun galow". Want niet veel meer was de Mississippi-boot, die Henry Shreve bestelde en die, wat haar opbouw betreft, feite lijk een soort plantagehuis was, in de koloniale stijl welke in die periode nog in de mode was. Er bestond inmiddels reeds een groot onderscheid met de eerste Mississippi-stoom- boten, waarvan er een in opdracht van Nicolaas Roosevelt, die een voorvader was van de beroemde presidenten Theodore en Franklin D. Roosevelt, was gebouwd. De „Washington" had heel weinig diepgang, hetgeen haar uitermate geschikt maakte voor de vaart op een rivier, die wemelde van ondiep ten en zandbanken. De machinekamer was middenin aan gebracht. Daarboven bevond zich een „beletage", waarin zich de hutten voor de passagiers bevonden. Op deze „beletage" verhieven zich twee hoge schoorstenen. Achter waren er een grote eetzaal en de salon. Deze boot was eerder een vlot met bovendek dan een vaartuig. Ondanks de zonderlinge bouw bleek de „Washington" zich toch goed in evenwicht te hou den. Vanaf twee bruggen kon men het gehele schip overzien, dat overal, dank zij de geringe diepgang, kon aanleggen en tevens gemakkelijk van de wal vrijkwam. In 1822 bevoeren reeds 35 van dergelijke stomers de Missis sippi. In 21 dagen voeren ze van New Orleans naar „boven", een reis, die omstreeks de eeuwwisseling drie maanden had geduurd Omstreeks 1831 werden de Mississippi en zijn zijrivieren door niet minder dan 400 van dergelijke schepen bevaren. De bossen langs de Mississippi waren oorzaak, dat zich heel wat drijfhout in het water bevond. Dit was hier en daar bijzonder hinderlijk voor de scheepvaart. Soms lagen boomstammen en takken (de stammen menigmaal met wor tel, aarde en al), zo dicht ineengestrengeld, dat men er over lopen kon. Het was weer Shreve, die hiervoor een oplossing vond. Hij liet een soort „houtbrekers" construeren, de z.g. snag-boats, die net als ijsbrekers 't ijs, het hout en de drijven de eilanden opbraken, voorts het hout aan boord verzamel den en naar het zuiden brachten, waar de Mississippiboten het als brandhout voor hun veel verslindende machines aan boord namen. Dank zij Shreve kon de Mississippi ten slotte over een afstand van meer dan tweeduizend mijlen bevaren worden zonder dat een boot plotseling ergens vastzat, muur vast gemeerd aan een drijvend eiland of zoiets Reeds toen begonnen de „pack ets", zoals de passagier-vervoe rende boten werden genoemd, echter de concurrentie te onder vinden van de spoorwegen. Maar omstreeks 1835 moesten de trein reizigers nog in de openlucht rei zen, zonder de beschutting van een coupé, terwijl de „packets" uiterst geriefelijk en vaak zelfs luxueus ingericht waren, hun naam van drijvend hotel alle eer aandoende. Men kon er de verte genwoordigers van het Verre Westen en van de Wild West, zo ook de avonturiers onder de planters en slavenhouders van Mississippi, Tennessee, Alabama, Arkansas en Virginië aantreffen. Het was wel een bijzonder ge mengd gezelschap, waarvan vele leden erg vlug met het afvuren van hun revolver waren. We behoeven hiervan geen beschrij ving te geven. De avonturenver halen en de films, die ervan ge maakt zijn, hebben ons daarover heel wat verteld. De „Show Boat" herinnerde ons eraan, dat op zo'n Mississippiboot zelfs toneelvoor stellingen werden gegeven, of hele toneelgezelschappen en zelfs circussen werden vervoerd. Op de grote passagiersboten huis den op het tussendek de immi granten, die een gedeelte van het passagegeld betaalden met hout voor of met het sjouwen van dit hout naar de vuren. Ze zagen def tige dames in crinolines zich naar de salons begeven en rijke planters in de speelzaal hun geld verdob belen. Vooral des avonds werd er druk gespeeld. Dan werd er ook gedanst en gezongen. Het was op de Mississippi-boten, dat de blues gelanceerd werden. Zwer vende zangers en muzikanten NIEUWS 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 4