brachten ze mee uit de negerwijk van New Orleans. Een grote tegenstelling met de passagiersboten vormden de ka- toenboten, enorme opeenstapelin gen van balen katoen, waarboven nog slechts even de hoge pijpen uitstaken. Brandgevaar te over natuurlijk, maar men leefde in die tijd gevaarlijk en zonder brand weervoorschriften. Gedurende een eeuw zijn 5.000 van dergelijke platbodem-Missis- sippiboten gebouwd. Ze hadden telkens reparaties nodig, maar ge durende de drukste jaren voeren er toch 700 stuks de Mississippi en zijn zijrivieren op en af, de ka pitein gewapend met een verre kijker op de brug, want ondanks de loodsen was het in de eerste plaats het scherpe oog van de ge zagvoerder, dat plotseling opge komen zandbanken of opeens verschenen drijvende of in de ri vierbodem vastzittende eilandjes moest ontdekken, teneinde botsingen te voorkomen. Ze waren van allerlei afmetingen, de Mississippiboten, maar allemaal hadden ze dezelfde roman tiek gemeen. Naarmate men de constructie er van beter be heerste, werden ze groter. Aanvankelijk waren ze dertig meter lang. In 1840 liepen de eerste boten met een lengte van zestig meter van stapel. Toen waren ze vierentwintig meter breed. De grootste Mississippi-packet was de „Eclipse" met een lengte van honderdtwintig meter. Lange tijd bleef ze de snelste op de rivier. Deze snelheid is inmiddels nooit groter geweest dan een veertiental mijlen per uur. Bij de nieuwere schepen werd de verhouding tussen breedte en lengte dus danig, dat de breedte zich verhield tot de lengte als 1 pl.m. 4 a 5. Het dek werd ver over het casco uitgebouwd en be reikte een breedte van dertig meter, terwijl de diepgang van twee meter tot vijfenzestig centimeter daalde, zodat zo'n schip als het ware over het water schaatste Ongeveer in die tijd kregen de „packets" ofwel passagiers- boten ook raderen, waardoor er evenwel minder gemakkelijk mee te manoeuvreren viel. Dit gold vooral voor de side- wheelers. De schepen, die met een stern-wheel werden uitge rust, dus aan de achtersteven, waren gemakkelijker te behan delen. Deze raderboten waren de élite-schepen van de Mis- 3 NIEUWS

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 5