DE O.R. OP STAP DRIE DAGEN IN OUD-LEUSDEN kon niet verhinderen, dat het publiek allengs de trein boven de „packets" verkoos. Toch was die luxe niet mis: de salon, vierentwintig meter lang, leek door een enorme spiegel tweemaal 20 groot. Aan het gecloisonneerde plafond van de eetzaal hingen twaalf kristallen kronen. Het meubilair was in Frankrijk vervaardigd, het lin nen kwam uit Ierland, het servies uit Engeland. Het diner kon voor tweehonderdvijftig per sonen tegelijk geserveerd worden. Op een pro menade konden vierhonderd passagiers zich in „rocking chairs" vermeien, waartussen op elke drie meter een prachtige, koperen spuug- bak stond, gelijk in die tijd gebruikelijk was. Het schip kon een lading van 36.000 balen ka toen, 8.000 zakken zaad en 400 vaten olie ver voeren, maar ook hiermede kon een tekort in de exploitatie niet voorkomen worden. Dit won der van de Mississippi werd door brand ver nield. Het vervoerde toen slechts veertig passa giers en een vette os Het is er nog van gekomen, dat de trotse Mis- sissippiboten hun schoorstenen omlaag moesten laten om onder de spoorbruggen te kunnen doorvaren en tenslotte werden de „packets' nog slechts voor pleziervaarten gebruikt. Op 17 mei 1897 zonk een der laatste nog varende „packets", de „Golden Eagle" ter hoogte van Cairo. 5 (jf|) NIEUWS De titel van dit artikel in het WF-Nieuws moet eigenlijk eerst verklaard worden. Een artikel is het niet. Het is een beknopt ver slag van de dagen, die onze O.R. in Oud-Leusden doorbracht. Op 20, 21 en 22 mei was de O.R. niet in doch buiten het bedrijf bij een. De O.R. was op stap. Wat was daar te doen in Oud-Leusden? Het ging om een bijeenkomst, waarin de O.R. niet officieel ver gaderde, maar bijeen was om te praten over allerlei zaken, die in de laatste tijd aan de orde waren gekomen. De heer Keyzer memoreerde in zijn openingswoord hoezeer de situatie van nu veranderd is ten opzichte van de periode direct na 1945. De notulen van het kernwerk uit die jaren tonen dat aan. Ook toen waren er uitstapjes van de kern: nu is er deze bijeenkomst. Maar het doel is hetzelfde ge bleven: los van de zakelijke pro blemen elkander als persoon te leren kennen Te leren wat men aan elkaar heeft. Tenslotte gaat het om de samenwerking tussen mensen in het bedrijf en daarbij is de manier, waarop men elkan der als mens tegemoet treedt, be slissend. Met de hoop uit te spreken, dat deze bijeenkomst vruchtbaar zou blijken voor alle deelnemers, ver klaarde spreker de conferentie voor geopend en daarna kon met de afwerking van het programma wor den begonnen. De plaats waarin dit zou gaan ge- gebeuren was een hotel op de grens van Amersfoort en de Leusder- hei. Rustig. Het druk voorbij gaande, waaronder veel militair verkeer, herinnerde voortdurend aan het drukke gewoel temidden waarvan wij het grootste gedeelte van ons leven doorbrengen. Bij de eerste maaltijd was het dui delijk, dat iedereen nog moest wennen. Ook het hotelperso neel, dat zich afvroeg, hoe en waar op te dienen voor zo'n grote groep. Hetzelfde gold ook voor de deelnemers, die zich afvroegen wat en óf er nog wat komen zou. Het was trouwens plotseling afge lopen. Na de maaltijd verspreidde zich het gezelschap in kleine groepjes om de omgeving te ver kennen. Om ca. 3 uur begon de eerste inleiding, waarin ir. B. Wilton sprak over „Bedrijfsleiding vroe ger en nu", waarbij hij gebruik maakte van afbeeldingen op een zgn. flanelbord. „Vroeger en nu", van klein naar groot bedrijf. Dus vroeger: éénmansbedrijfWei nig georganiseerd; weinig contact tussen bedrijf en maatschappelijke instellingen; veel contact tussen de werkers onderling. Nu: uitgebreide bedrijfsleiding met lijn- en staforganisatie; véél con tact van bedrijf met maatschappe lijke instellingen; bedrijf te groot voor contact met alle werknemers. Uiteindelijk bleef het doel van het bedrijf hetzelfde, maar thans is een goede organisatie een bestaansvoor waarde. Ook nu bestaat het bedrijf uit mensen, die moeten worden ge leid op basis van gezag en over-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 7