NIEUWS 2 Nu is het erg eenvoudig om deze „theorie" neer te schrijven, ware het niet dat we in een fabriek met mensen te doen hebben. Om tot daden te komen is er nog iets anders nodig! Een fabriek of werk plaats bestaat uit mensen met eigen ideeën en eigenschappen. Karaktereigenschappen, waardoor de éne mens ten opzichte van de andere, anders gestemd is. Deze mensen moeten samen werken, genoodzaakt door het vinden van de middelen om in het onderhoud van hun gezin te voorzien. Hier komt één van de belangrijkste taken van de baas naar voren: met deze mensen een goede ploeg- geest op te bouwen. Allereerst moet de baas zelf bereid zijn tot samen- en medewerking. De mensen verantwoording ge ven, niet alles zelf willen doen en zijn onmisbaar heid op alle mogelijke manieren aan willen tonen. Zelf meer vertrouwen geven om het wantrouwen weg te nemen, voor de mensen een steun zijn, hen helpen verantwoording te dragen. Als we klagen over te weinig verantwoordelijkheidsgevoel, dan moeten we, als dat zo is, hen helpen opvoeden. Wie is verantwoordelijk voor de goede staat van de machines? Vanzelfsprekend moeten we, als we spreken over het verkrijgen van een goed moreel, de taak en de verantwoordelijkheid van de baas niet vergeten. Over de verantwoordelijkheid „voor de goede staat van de machine" wil ik gaarne mijn mening zeggen: Het doel van het onderhoud is in het motto van uw prijsvraag kort en duidelijk uiteengezet. In de eerste plaats zijn de P.B. en de O.B. verantwoor delijk voor de goede staat van de machines, maar in verschillende mate. De O.B. moet aandacht schenken aan maatregelen om gebreken en slijtage te voorkomen. Van de P.B. mag worden verwacht, dat hij de machines gebruikt voor het doel waar voor ze bestemd zijn en ze behandelt of laat ver zorgen op de wijze, waarop hij zijn persoonlijke eigendommen verzorgt. Uit de aard der zaak is de P.B. geneigd alleen het product te zien, de O.B. daarentegen de machine. Doch het belang van de productie eist, ze beide te zien. In ons bedrijf is het een goede gewoonte om bij de introductie van nieuwe machines de instructie aan de bedienende man onder volle verantwoorde lijkheid van de P.B. te doen plaats vinden. De P.B. moet hierbij weten, wie hij aan de nieuwe machine zal plaatsen, hij moet hem „kennen" en weten of hij deze de verantwoording kan geven. Want naar mijn mening is de man, die de machine bedient, aansprakelijk hiervoor. Deze verantwoor ding moet door de baas trapsgewijs verdeeld wor den; op dit gebied heeft er door gebrek aan sa menwerking dikwijls een verschuiving van verant woordelijkheid plaats. Het rendement kan hoger liggen, wanneer er op dit gebied meer samenwer king of begrip voor elkaar is. Het speciale karakter van ons bedrijf - dat naast de productie, nog een groot gedeelte reparatiewerk heeft en dan meestal met grote spoed - stelt aan mensen en machines bijzondere eisen, die het moei lijker maken het juiste evenwicht tussen productie en onderhoud te vinden. De eis van de P.B. is „steeds meer en goedkoper", de O.B. heeft verantwoording voor het goed func tioneren van de machine, waaraan steeds zwaar dere en hogere eisen gesteld worden. Op dit terrein ontmoeten de P.B. en O.B. elkaar. Hoe de verantwoording voor de bedienende man ligt, kan met enkele voorbeelden uit de praktijk aangetoond worden: Wanneer een bedienende man van de P.B. opdracht krijgt voor het bewerken van een machinedeel, dat door zijn afmetingen of gewicht een te grote be lasting voor de machine is, en de man of de O.B. maken hiertegen bezwaar, dan moet de opdracht gever, in dit geval de P.B., de volle verantwoor ding voor de machine op zich nemen. Geheel anders ligt de verantwoording in het vol gende geval: Een draaier is bezig een aantal gietijzeren voerin gen vóór te draaien; door deze bewerking worden de spanen en het gietijzerstof over de gehele ma chine verspreid. Ook de vitale delen, als bed en supportgeleidingen waarop het binnendringende stof een funeste in vloed heeft, moeten na deze bewerkingen grondig gereinigd en gesmeerd worden. De ène draaier veronachtzaamt dit, terwijl de an dere die trots is op zijn machine, bedenkt, dat het welzijn van het bedrijf ook zijn belang is. Deze laatste zal voor hij verder gaat met ander werk, zijn bed en supports reinigen en smeren; hierop is hij trouwens bij de instructie van de machine door de P.B. gewezen. Iedere draaier moet dus in het bezit zijn van een oliekan of spuit.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 4