Contra Rationem 3 (JJ|) NIEUWS Als 't zonlicht straalt heb ik van sterrenschijn Alleen slechts weet uit mijn geheugen. Dat lege blauw, waar dan geen lichten zijn, Is schoon, maar is een milde leugen. Wat in dat diepe blauw te pralen staat, Heeft mij een vreemde les gegeven: Als het om zuiver zien en kennen gaat, Moet het soms duister zijn in 't leven. G. Ik ben er van overtuigd dat er tegen de smering - een essentieel onderdeel van het geheel - nog steeds wordt gezondigd. Het is eigenlijk een eenvoudige zaak, als het goed is geregeld. De meningen lopen echter uiteen over de vraag wie we de machine laten smeren. Het is mijn mening, dat we voor de smeerdienst een „vakman" moeten nemen, iemand die weet wat een machine is, die niet stomweg volgens zijn smeervoorschrift te werk gaat, maar ook in staat is te letten op het gedrag van de machine. Hij kijkt niet alleen naar het oliepeil, maar in specteert tevens of b.v. de oliepomp goed functio neert of hoort of ziet een andere afwijking, die hij in zijn rapport vermeldt. De gegevens van deze „vakman" zullen waardevol zijn en een basis vormen voor het preventieve on derhoud; „voorkomen is beter dan genezen". Wanneer bij een periodieke inspectie blijkt, dat een machine in slechte staat verkeert, veroorzaakt door nonchalance of overbelasting, is het de taak van de O.B. om de P.B. te overtuigen dat hun beider belang is, dit te voorkomen. Tussen de O.B. en de P.B. moet dan ook steeds een correcte af stemming zijn. Wie beslist over moment en tijdsduur der te verrichten werkzaamheden? Het fundamentele punt is een behoorlijk plan, dat gezamenlijk moet worden opgezet. De O.B. heeft uit de machinekaarten de beschikking over de zwakke punten van de machines; uit ervaring be hoort hij te weten welk onderhoud noodzakelijk en voldoende is. Op de contrölekaarten of door middel van een grafiek kan worden vastgesteld in welke conditie de machine verkeert; deze gege vens zijn belangrijk voor de P.B. en werkvoorbe reiding, omdat hierop met één oogopslag gezien kan worden of de vereiste nauwkeurigheid van het te maken product kan worden aangehouden. Op basis van deze gegevens maakt de O.B. een ontwerp voor een revisieprogramma met de tijds duur en een discussie tussen de beste mensen van P. O. Om dit programma aansluitend te maken, wordt dit met de productieleiding en planning besproken. Het werkprogramma kan dan in onder ling overleg tot stand komen en moment en tijds duur van de revisie worden vastgesteld. Ook bij onderhoud geldt zeer zeker, dat een goede voor bereiding het halve werk is. Is het wenselijk productiemensen in te scha kelen bij onderhoudswerkzaamheden? Principieel moet men er van uitgaan de onder houdswerkzaamheden niet door productiemensen te laten verrichten. Mijns inziens moeten de P.B. en O.B. er streng op letten dat aan deze regel de hand gehouden wordt. Laten we een storing van een machine eens op de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 5