Willy Wilton-Fonds NIEUWS 4 voet volgen. De bedienende man stelt de P.B. hiervan in kennis. Deze onderzoekt of de klacht gegrond is. Wanneer deze juist is, wordt de O.B. hiervan in kennis gesteld. Wanneer de reparatie hiervan echter veel tijd vergt, wordt de man op verzoek van de O.B. over geplaatst naar een andere machine. Het verdient aanbeveling, dat de P.B. steeds reserve machine capaciteit tot zijn beschikking heeft. De P.B. is in dit geval verantwoordelijk voor de verliestijd. Blijft de man, als het een kleine storing betreft, bij de machine om aanwijzingen te geven over het gedrag of de bediening van de machine - wat wel eens zeer nuttig kan zijn - dan is de O.B. verant woordelijk voor de tijd. Een uitzondering op de regel wordt in ons bedrijf toegepast in de bedrijfsschool. De onderhouds monteur, die daar de eventuele storingen en kleine revisies aan de gereedschapswerktuigen verricht, wordt hierin geassisteerd door de daar aanwezige jonge bankwerkers die in opleiding zijn. Dit ge beurt in overleg met de leraren en de O.B. Het inschakelen van productiemensen - van vol ledige vakmensen dus - bij onderhoudswerkzaam heden, betekent altijd een verhoging van de on kosten; het is niet rendabel; de man komt hierin niet tot zijn recht. In enkele verspreid liggende machinale afdelin gen bereiken we goede resultaten door enkele on- derhoudsmensen bij de productie in te schakelen voor het opheffen van kleine storingen. Deze heb ben een omschreven taak en werken in directe opdracht van de P.B., doch blijven ingedeeld bij de centrale onderhoudsdienst. Welke gegevens kan de productie-afdeling ver schaffen om tot een goede begroting van onderhoudskosten te komen? De kosten van het onderhoud worden in hoge Ontvangen: 744,85 Schiedam. 15,35 Fijenoord (opbrengst verkoop oud-materiaal). mate beïnvloed door de productie-onderbrekingen. Deze kunnen ontstaan door slecht onderhoudsbe- heer, nonchalance van de bazen en de man, storin gen door slijtage enz. In een machinale afdeling van ons bedrijf is de daar gestationneerde onderhoudsbankwerker ver plicht alle onderhoudswerkzaamheden in een „log boek" te vermelden. Deze gegevens worden dage lijks door de P.B. nagezien en geparafeerd naar de O.B. doorgezonden, die nu een goed overzicht krijgt van het „leed" van de machines in die af deling en uit die gegevens materiaal verzamelen kan betreffende de meest voorkomende storingen. De P.B. houdt alle storingen van zijn productie op een eenvoudige grafiek dagelijks bij; door middel van een kleurencode wordt de aard van de stagnatie aangegeven. Dit overzichtelijk grafiekje is voor de P.B. een middel, waarmee hij tevens de voortgang van de productie op een eenvoudige manier kan volgen. Voor de O.B. is het belangrijk, omdat hij hierop de „onderhoudsafhankelijke kosten" kan zien en het hem gegevens verstrekt om tot een goede be groting van onderhoudskosten te komen. Moeten van alle onderdelen steeds reserve onderdelen in voorraad zijn? Een goed ingericht magazijn is voor een onder houdsdienst onmisbaar. Dit wil echter niet zeg gen, dat alle onderdelen in voorraad moeten zijn. Er moet zelfs naar gestreefd worden, dit aantal zo klein mogelijk te houden, omdat de opslag en het risico van beschadiging altijd kosten met zich mede brengen. Een eerste vereiste is om de aanwezige voorraad te inventariseren. Elke O.B. moet aan de hand van zijn onderhoudsstatistieken kunnen nagaan, welke onderdelen hij het meest voor vervanging nodig heeft. Dit is alleen mogelijk, wanneer we preven tief onderhoud toepassen. Zeer belangrijk is om een zo ver mogelijk gaande normalisatie van de gebruikte machines toe te pas sen; hier kunnen aanzienlijke bezuinigingen uit voortspruiten. Aantrekkelijk is het om bij de aanschaffing van machines te weten, dat we van de leverancier vol doende service hebben en onderdelen direct uit voorraad kunnen betrekken. D. W. Tietshof.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 6