IN DE WITMETAALGIETERIJ Wï) NIEUWS Foto 1. Giet pan vullen. Foto 3. Controlepost temperatuur witmetaalovens. Af en toe gaat één onzer werf foto graf en er op uit en komt opgetogen bij de redactie met een serie mooie foto's. ,,0m er een verhaaltje bij te maken" bedoelt hij dan. Dat verhaaltjeechter heeft hij er niet bij gefotografeerd en daar moet de redactie dan voor zorgen. Onze heer D. Griese was zo bereidwillig ons een en ander te vertellen over de witmetaalgieterij. Onze dank daarvoor! De serie foto's stelt in verkorte vorm het gietproces voor in de witmetaalgieterij. Dit metaal wordt gebruikt voor voeringen in lagers en moet dus op de een of andere manier daarop worden aangebracht. Waarom voor deze laag witmetaal wordt gebruikt is erg een voudig te zeggen: dit metaal heeft een goede loopcapaciteit. Een moderne installatie op de Werf Schiedam zorgt nu, dat dit proces op de meest effi ciënte manier plaats vindt. Deze is niet zo uitgebreid als de gieterij op de oude werf „Fijenoord", waar geen witmetaal wordt ge goten en waar ook met veel hogere tempera turen wordt gewerkt. Ook gebruikt men bij witmetaalgieten geen zand en klei. De in- giettemperaturen in de witmetaalgieterij zijn 500 0 Celcius. De eindproducten (in zgn. overmaat gegoten) worden in de machinefabriek verder afge werkt. Het beveiligingssysteem voor de werknemers tijdens het gieten is hetzelfde als in alle gieterijen: masker, beschermende kleding en handschoenen. Aan de hand van een 15-tal foto's zullen wij trachten de leken onder ons iets bij te bren gen van dit proces. Foto 1 stelt voor het vullen van een gietpan, welke straks (zie foto 11) wordt geledigd in de ruimte tussen een voorverwarmde mal en de te behandelen lagerhelft, die eveneens voorverwarmd is. Alvorens men echter tot het werkelijke giet proces kan overgaan moet de oude witmetaal- laag van de lagerhelft worden weggesmolten, indien het lager gerepareerd moet worden. Foto 2 laat u zien, dat zo'n werkstuk de uit- smeltoven ingaat voor de verwijdering van het oude witmetaal. Bij zeer veel processen, waar bij temperatuur een grote rol speelt, is een controle-apparaat nodig om deze tempera tuur steeds te kunnen regelen en aflezen. Dit is een belangrijk onderdeel van het giet proces, zie foto 3. Foto 2. Naar de uitsmeltoven (verwijdering oud wit- Foto 4. Uit de uitsmeltoven (oud witmetaal is verwijderd) metaal)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 8