Hoe is het JB Hoe moet het m Hoe zal het women „Een goed personeelsorgaan is een belangrijk orgaan" NIEUWS 14 Deze stelling is geen uitvinding van het W.F.-Nieuws alléén, maar was in vele talen te beluisteren op het 4e Europese congres van personeels blad-redacteuren. Dit congres vond plaats van 15 tot en met 19 september 1958 in het Kurhaus te Scheveningen. Dertien landen waren daar verte genwoordigd door pl.m. 350 afge vaardigden. De inleidingen welke werden uit gesproken en bediscussiëerd be lichtten vele aspecten van het hedendaagse personeelsblad. Er wa ren duidelijke punten van overeen komst en de stelling waar dit arti kel mee begint is er één van. Uit de grote hoeveelheid andere stellin gen en veronderstellingen kwam eveneens als zeer duidelijk, vrij al gemeen aanvaard beginsel, naar vo ren, dat het personeelsorgaan niet alleen de werknemer in een bepaald bedrijf moet bereiken maar ook diens gezin of naaste bloedverwan ten. Over vele andere vragen waren de meningen verdeeld, soms zelfs zó, dat van een pertinente tegenstelling kon worden gesproken. De oorzaak ervan ligt niet direct bij de redac teur van een bepaald blad, maar in een geheel andere instelling van de bevolking van het land, waar deze redacteur woont en aan zijn blad werkt. Uiteenlopende meningen bestonden bijv. over de vraag of een personeelsorgaan naast zijn „bedrijfstaak" ook nog andere taken - noodwendig - heeft te vervullen. Daarbij werd dan gedacht aan culturele voorlichting, discussie over maatschappelijke en andere vraagstukken. Daartegenover stond de mening, dat er t.a.v. vele dezer vragen prachtige vakbladen bestaan. De vakbond, de politieke partij, de kerkelijke e.a. levensbeschou welijke groeperingen, alle leveren een schat van bijdragen in de vorm van krant of tijdschrift en wel zó, dat o.i. een personeels blad zeker niet in een behoefte zou voorzien om in de doolhof van al deze vragen en vraagstukken haar oplossing te debiteren. Overigens blijkt het o.i. in de praktijk veel logischer en gemak kelijker te zijn om niet van te voren vast te leggen wat al of niet verantwoord is om in een personeelsorgaan te worden opge nomen. In de loop der jaren hebben vele redacteuren - en niet alleen van personeelsbladen - „zich moeten aanpassen". Zonder er een onsamenhangend geheel van te maken of een samenraapsel van allerlei losse mededelingen (op zichzelf soms belangrijke) is het toch mogelijk een verantwoord blad samen te stellen. Daarbij zal de oude beproefde en juiste weg - de gulden middenweg - vaak bewandeld moeten worden. Wij horen al uitroepen: „dat is de weg van de minste weer stand!" Welnu, laat dat zo zijn, maar wie onzer heeft niet één - of meer malen in het leven deze weg moeten bewandelen en succes gehad? Ook t.o.v. de uiteenlopende meningen over inhoud en samenstelling passe men deze gulden wijsheid toe. Natuurlijk zijn er wel enkele vaste normen aan te geven voor een personeelsorgaan. Dit bleek duidelijk uit de gehouden inleidingen op dit 4e Euro pese congres. Artikelen over man (en vrouw) als werker èn als mens in het bedrijf, de veiligheidsvoorlichting, de foto (of il lustratie) de mededelingen over belangrijke bedrijfsgebeurtenis- sen, de ideeënbus, personalia in verschillende vormen en uit gebreidheid: al deze onderwerpen zijn in vele personeelsbladen gegroeid tot vaste rubrieken.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 16