De ideeënbus (jj|) NIEUWS 16 Op een aantal van 21 afgewerkte ideeën zijn deze keer 9 premies uit de bus gekomen, t.w.: 1 premie van 350, 1 premie van 150, 2 premies van 50, 1 premie van 40, 1 premie van 35, 1 premie van 15, 2 aanmoedigingspremies van 10, Gezien de grootte van enkele der premies is dit zeker geen slecht resultaat. Idee 629. Voorstel voor het gebruik van cellulose-lak bij vormerswerk. Duidelijke voordelen kunnen niet naar voren wor den gebracht. Geen premie. Idee 633. Het toepassen van stelramen bij het monteren van electrisch hydraulische stuurmachines. De voorgestelde werkmethode wordt duurder dan de normale uitvoering. Geen premie. Idee 634. Het plaatsen van evaporatorspiralen in een stalen koker om vervorming tijdens persen te voorko men. Het idee is goed en de voorgestelde methode is reeds meerdere malen toegepast met het re sultaat, dat een besparing werd verkregen. Premie 150, Idee 647. Opspannen van remzuigerstangen. De door de twee inzenders voorgestelde methode geeft een waardevolle verbetering, waarvan bij de fabricage van 200 remzuigerstangen bij toe passing reeds veel plezier ondervonden is. Premie 50,ieder. Idee 661. Het vervangen van de klemveren bij luchtbik- hamers door stalen banden. Om beitels uit lucht- bikhamers te halen moesten de klemveren met een schroevendraaier verwijderd worden, waarbij de veren echter dikwijls braken. Inzender stelt voor, de klemveren te vervangen door stalen ban den. Dit idee is goed en geeft besparing. Premie 40, Idee 662. Het zuiver stellen van de kerns in de vorm voor grotere gietstukken. Het idee behelst het zuiver meten in gietvormen voor grotere gietstukken, waardoor de maatnauw- keurigheid van de gietstukken belangrijk verbe terd is. Op de gietstukken is hierdoor een be langrijke besparing verkregen. Premie 350, Idee 663. Verstelbare hoekplaat met vastzetinrichting voor het aftekenen van paspijpen. Een verstelbare hoekplaat is niet iets nieuws. Bochten in drie dimensies worden altijd afge- voegd met een houten mal. Geen premie. Idee 664. Stalen boormal voor het boren van houten balken. De toepassing van een dergelijke mal geeft voor delen; de gaten worden in één keer doorgeboord en zijn zuiver haaks. Premie 35, Idee 666. Het aanbrengen van schotten en plafonds in hut ten. Schotten tot dekbalken maken, daarboven balkstukken aanbrengen. Waar deze methode toepassing kan vinden, ge schiedt dit reeds jaren. Geen nieuw idee. Geen premie. Idee 667. Verhogen van vuurbrug van stoomketels aan boord van sleepboten om 's ochtends vlugger stoom te hebben. Stoomhouden met afgedekt vuur heeft niets met de hoogte van de vuurbrug te maken, maar wel met de isolatie en de doorstroming van lucht. De door inzender genoemde verbetering op de „Titania" werd bereikt met grotere luchtregisters. Geen premie. Idee 668. Het walsen van trechterstukken in plaats van persen. Platen voorzetten in wals. Het principe is reeds lang bekend, doch wordt bij ons maar weinig toegepast. Aangezien inzen der echter blijk gegeven heeft over deze zaak nagedacht te hebben wordt een aanmoedigings premie van 10,toegekend. Idee 671. Faninstallatie met silo voor afvoer en opslag van zinkas in Verzinkerij. Zinkas bevat voor de mens schadelijke bestand delen. Het zou daarom goed zijn deze as af te zuigen in plaats van te scheppen. Na de verbou wing van de Verzinkerij zullen proeven genomen worden, waarna op dit voorstel teruggekomen wordt. Idee 672. Het stellen van horizontale en vertikale naden en het aanbrengen van secties enz. vóór het las sen. Bij het stellen van lasnaden bedraagt de voor opening normaal niet meer dan 2 V2 a 3 mm. Dit betekent, dat het door inzender voorgestelde plaatje in verband met krimp door het hechten niet dikker dan 1 1/2 a. 2 mm mag zijn. Dit is te dun om eventueel kracht op uit te oefenen bij het stellen van de naden. Verder brengt het idee mee, dat een tweede man zich aan de andere kant van de sectienaad moet bevinden, hetgeen aan boord wel eens een bezwaar kan zijn. Geen premie. Idee 673. Gebruik van telescoperende aluminium buizen als meetgereedschap voor lengtematen van tussenas- sen en schroefassen. Aluminium pijpen geven meer kans op fouten maken dan de in gebruik zijnde houten latten. Bovendien kunnen op deze latten alle lengtematen van de assen tegelijk worden aangegeven. Het wordt in twijfel getrokken of men de pijp zorg vuldiger zal behandelen dan de lat. Als blijk van waardering, dat inzender zich voor de kwestie interesseert, wordt een aanmoedigingspremie toe gekend ad 10, Idee 674. Verstelbare centreerplaat. Een spinnekop kan onzuiverheid geven door fou tief gebruik. Ditzelfde geldt ook voor de voor gestelde centreerplaat, daar deze in wezen niets anders is dan een ingewikkelde spinnekop. Het kruis met 4 bouten om indrukken door klauwen te voorkomen, is niet iets nieuws. Geen premie.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 18