NIEUWS 2 het stelsel van trekvaarten. De oude, beproefde waterweg werd de rugge- graat van de randstad; de steden langs de spoorlijn waren de enige, die sterk groeiden. In 1900 is de groei van Rotterdam al aardig op gang gekomen. Tezamen met Delfshaven, Kralingen en Schie dam begint het een stad aan de oe vers van de Maas te vormen. Delft groeit slechts weinig, Den Haag en Scheveningen breiden daarentegen be hoorlijk uit, Leiden neemt niet veel toe. Tussen Rotterdam en Den Haag komt het kassengebied van het West- land op. Tussen Leiden en Haarlem wordt de bollenstreek tot ontwikke ling gebracht. Weer vijftig jaar later zijn Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen tot een ge weldige, langgerekte stad vergroeid. Ten zuiden van Rotterdam verrees een nieuwe stad met een inwonertal ge lijk aan dat van Utrecht. Ook Den Haag groeide onstuimig en baande zich een weg door de eertijds beroem de en veel bezongen groene strook, die de stad omringde; de bakermat van de Haagse schilderschool. Even als Delft botste het met de gla zen stad, die inmiddels in het Westland was opgetrokken. Leiden, Oegstgeest, Warmond, Leiderdorp en Voorschoten raken elkaar in hun groei. De Leidse agglomeratie besloeg in 1955 een even groot oppervlak als 's-Gravenhage in 1900 en het is hier als het inwonertal de honderddui zend gaat passeren dat ergens een rood lampje gaat branden. Want wat gaat er gebeuren, als de steden maar groeien en groeien zon der dat ergens een corrigerende hand ingrijpt Dan vormen Den Haag, Delft en Leiden met hun randgemeenten bin nen afzienbare tijd een trits van ste den die weer samengroeien met de drie Maassteden van Bolnes tot Bot lek en de Europoort en deze nieuwe monsterstad zou bedenkelijk veel op de conglomeratie van Londen of Pa rijs gaan lijken. En dit wordt bijzon der kwalijk als wij hierbij bedenken, dat in deze pakhuisstad de verwachte toename van één miljoen mensen nog niet is ondergebracht. Laat ons wel bedenken, dat ook zon der deze verwachte toename toekomstige recreatiegebieden hard no dig zijn, want het komt nog al te veel voor, dat mensen van hun voorgenomen uitstapje afzien omdat er te weinig mogelijkheden zijn. Toch moeten wij niet alleen samen wonen, maar ook samen werken en ontspanning kunnen vinden. Een punt van trots en van zorg wordt gevormd door de enorme groei van Rotterdam. In 1912 werd de Waalhaven geopend en de Rotterdammer vond dit havencomplex bijna onbereikbaar ver liggen - zo afzijdig was het geprojecteerd. In 1914 viel het achterland van de stad weg - in 1919 keerden de kansen weer. In 1929 kwam de crisis, die bijna tien jaar duurde en de ontwikkeling van Rotter dam grotendeels stillegde. In 1938 bloeide de haven weer op als gevolg van de herbewapening van Nazi-Duitsland. Inmiddels waren ook de olieraffinaderijen bij Pernis tot een begin van ontwikkeling gebracht. In de meidagen van 1940 ging de binnenstad van Rotter dam in vlammen op; aan het einde van de oorlog werden de havens systematisch verwoest, zodat Rotterdam na de bevrijding voor de enorme taak van het herstel stond. Tien jaar ijzeren energie maakten Rotterdam tot de best geoutilleerde haven van het vasteland en zijn binnenstad tot de modernste van Europa. Supertankers zullen binnen afzienbare tijd de Europoort bin nenvaren de uitval naar het westen wordt versneld Ergens is een lichtpuntje in de opsomming te vinden; nergens is de keten van de steden dikker dan acht kilometer. Nergens behoeft de stedeling dus meer dan vier kilometer te fietsen om in contact te komen met de natuur. Maar als wij in de fout van Londen en Parijs vervallen, als wij de randstad naar binnen gaan dichtbouwen, dan kan het gebeuren, dat men één, misschien wel anderhalf uur in de bus moet zitten om de rand van de stad te bereikenEn de bus voert u dan door eindeloos-lange, grauwe buitenwijken, waaruit alle fleur is verdwenen. Als wij om ons zien, zijn er in N.W. Europa nog maar enkele conglomeraties, waar ruim een miljoen mensen bij elkaar wonen en werken: de Ruhr met het Rijnland, het Akense kolengebied, Zuid- Limburg en het Luikse vormen zulk een samenhang. Verder de zogenaamde Belgische driehoek Antwerpen - Brussel - Gent, waar industriële bedrijvigheid werk biedt aan miljoenen. In dit krach tenspel bezit Rotterdam grote troeven. Het is gelegen aan de Rijn, de drukstbevaren rivier ter wereld en heeft een open verbinding met de drukstbevaren zee. In 1965 zal het Main-Donaukanaal ge reed zijn en dat betekent, dat dwars door Europa, van Hoek van Holland tot in de zwarte Zee een waterverbinding loopt van 3100 kilometer lengte Na de totstandkoming van de E.K.S.G. is besloten tot kanalisatie van de Moezel. De bevaarbaarmaking van de Rhone van een punt dicht bij Genève doet de behoefte aan het transhelvetische kanaal van het Lac Leman langs de zuidoostzijde van de Jura door de meren naar de Rijn des te sterker gevoelen. Rotterdam, invalspoort van Europa, heeft ook vanuit het westen nog veel te verwachten. Olie, ertsen en kolen maken zelfs de bouw van hoogovens mogelijk. Eén nacht voldoende. Toen kwam de stormvloed;l februari 1953 verloren honderden het leven en duizenden have en goed toen de dijken het springtij niet konden keren. Eén nacht was voldoende om Nederland rijp te maken voor de gedachte de Delta af te sluiten. Het werken met caissons opende

Wilton Fijenoord Nieuws | 1958 | | pagina 4