Een onverbiddelijke telzuil 41 Op gezette tijden wordt in het Veiligheids-Insti tuut te Amsterdam een bedrijfsveiligheidsbeurs ge houden. Dat is prima, want een ieder die met vei lig werken te maken heeft, kan er zijn licht op steken. Wanneer er geen bedrijfsveiligheidsbeurs is, bestaat die mogelijkheid trouwens ook, maar op een beurs kunt u de nieuwste en soms oudste snufjes bekijken en daarmee uw voordeel doen. U weet lezer, dat ons bedrijf door zeer nauwe dra den verbonden is met het Instituut. Wij zijn daar om zo te zeggen kind aan huis. Bij de openingsplechtigheid, werd op een knop gedrukt en trad een ongevallentelzuil in werking. Met het inwerkingstellen wees de teller onder de rode lichtjes reeds 85 dodelijke bedrijfsonge vallen in Nederland sinds 1 januari aan. Door mid del van gele lampjes registreerde de teller sinds 1 januari 46455 bedrijfsongevallen, welke verzuim van drie of meer dagen met zich meebrachten. Met groene lampjes werden de bedrijfsongeval len met letsel aangegeven, een totaal van 696.831 in het slechts 60 dagen oud zijnde jaar. Deze telzuil werkte gedurende de gehele tentoonstellingsweek en verwerkte langs electronische weg de laatst bin nengekomen cijfers. De ongevallen zonder letsel, dus de ongevallen met alleen materiële schade, konden niet geregistreerd worden. Deze schade kost de Nederlandse gemeenschap een slordige 250 miljoen gulden per jaar. Elke twee seconden flitste een groen lampje aan, elke 32 seconden een geel lampje en elke vier uur en 48 minuten een rood. Wat een zee van ellende Zeggen deze cijfers u iets 1955 113.461 1.426 29.123 1956 128.814 1.628 36.635 1957 133.652 1.712 39.426 (Cijfers overgenomen uit het boekje, „De onder neming en de verkeersveiligheid". Uitgave: Ver bond voor Veilig Verkeer.) Wat een zee van menselijk leed gaat achter deze cijfers schuil voor de betrokkenen zelf en voor de nabestaanden. Om maar niet te spreken van het geld wat wij er toch eigenlijk mee over de balk smijten. Het Nederlandse Verkeersinstituut kwam in het jaar 1955 al tot een bedrag van 235 miljoen gulden schade voor de Nederlandse volksgemeen schap. Daarbij komt nog 250 miljoen gulden wat het ongevalsgebeuren kost aan de bedrijfsgemeen- schap. Wat zouden we het dus nog stukken beter kunnen hebben (materieel) als we eens wat voorzichtiger werden. De veiligheid wat op voeren, ons wat fatsoenlijker gedragen. Wellicht zullen buitenlanders dan niet meer zo licht zeggen: „Wat een ongedisciplineerd volk, die Nederlan ders".

Wilton Fijenoord Nieuws | 1959 | | pagina 43