„.DOETGOfDWEN mmi 44 Beste kinderen. ,wl Ha, ha, ha, wat zullen jullie lachen als je het volgende leest: Oom Frans heeft de vorige keer gespijbeld. Hij heeft geen brief aan jullie geschre ven. Hij dacht al, wat er gebeuren zou, als hij één van jullie nu tegen kwam. Dan had hij vast strafwerk moeten maken. Dat doet hij toch maar niet, want daar komt toch niets van terecht, dus draait hij de rol len maar om en gaat jullie geen strafwerk, maar wel een mooie op dracht geven. Kan dat? Vooruit dan maar, daar gaan we. Ik neem aan dat ik schrijf aan jongens en meisjes van zes tot veertien jaar, dus jullie zijn zeker al heel goede hulpen voor moeder en vader. Wanneer jullie jongere broertjes en zusjes hebt, vraag ik aan jullie, ouderen, vooral goed op hen die door vader en moeder dus de kleuters genoemd worden te letten. Juist onder de kleuters gebeuren de meeste ongevallen. In ons land zijn het er twaalf-honderd-vijftig per jaar die voor hun verdere leven min of meer worden verminkt. Erg veel hè? Bijna de helft van de verongelukte kleuters tot de leeftijd van twee jaar, wordt het slachtoffer van een ongeval in huis. Vuur is voor jullie altijd aantrekkelijk. Jullie spelen graag met lucifers, gaskranen en aanstekers en jullie houden van vuurtje stoken. Toch moe ten jullie daar niet aan toegeven en bovendien moet je er voor zorgen, dat je kleuterzusje- of broertje er niet mee gaat spelen, dit is de op dracht die ik jullie geef. Natuurlijk doen jullie dat in overleg met moeder en vader. Je weet misschien wel, dat een goede padvinder iedere dag een goede daad moet verrichten; dat is iets moois voor de innerlijke rust. Dat is veel beter dan wanneer je iets gedaan hebt wat niet mocht van vader en moeder: dan voel je je toch niet kiplekker en on derga je een innerlijke onrust, zo is het toch? Het vallen tegen een brandende kachel of een gloeiend voorwerp ver oorzaakt vaak diepe brandwonden; ook hier bestaat het gevaar, evenals bij vuurtje stoken, dat de kleding in brand geraakt. Een hekje of scherm kan hier uitkomst geven. Niet alleen vuur veroorzaakt brandwonden, ook hete vloeistoffen doen dat. Overhangende tafelkleden zijn verleidelijk voor een kleuter om zich aan op te trekken, waardoor alles wat op tafel staat zoals een vaas met bloemen, glaswerk en kopjes, maar wat nog erger is: een gloeiend hete thee- of koffiepot op de kleuter terecht komt. Meestal wordt hierbij gezichtje, halsje, borst of arm gewond. Ook steelpannen op het vuur zijn uiterst gevaarlijk. Ook weer in overleg met moeder een gewoonte ervan maken de steel naar achteren te draaien. Zo zijn er natuurlijk nog zeer veel gevaarlijke dingen in huis. Het aantal electrische apparaten neemt nog steeds toe. Jullie zijn erg weet en nieuwsgierig, dat weten we wel, maar toch moet je ook je zelf bedwingen en het goede voorbeeld zijn voor je jongere broertjes en zusjes. Mochten jullie het niet met mij eens zijn of nog vragen heb ben, dan graag even een briefje. Hygiënisch zijn naar veiligheid streven Zo geef je de peuters een les voor het leven. Tot de volgende keer maar weer. Met de beste wensen van Oom Frans.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1959 | | pagina 46