Wat zullen we doen als 't regent in augustus VERZORGD DOOR HET KINDERBLAD „KRIS KRAS" TE AMSTERDAM 19 (jj|) NIEUWS DOOR D. L. DAALDER 't Is fijn om vakantie te hebben, 't Is nog fijner, als je in die tijd kunt uitgaan. Maar het is het fijnst van alles, tijdens je vakantie ergens in een zomerhuis te zitten. Liefst vei van de mensen. Er is één ongelukkig ding: augustus is de maand, waarin in ons land de meeste regen valt. En als je dan in een zomerhuisje zit, komt de ergste van alle kwalen je plagen: de verveling. Mag ik je hieronder wat raad geven om die verveling te voorkomen en te verdrijven? Want dat is nodig: wie zich verveelt, wordt landerig en prikkelbaar. En slechte humeu ren geven altijd ruzie en dat is het ergste wat je overkomen kan, als je met een heel troepje mensen in een klein huis bivakeert. Dan is je vakantie bedorven en daar heb je die niet voor gekregen. 1. Natuurlijk heb je van de V.V.V. de vereniging voor vreemdelingenverkeer een gidsje gekregen of gekocht, waarin je de geschiedenis van de plaats, waar je verblijf houdt, wordt meegedeeld, waarin je gegevens kunt krijgen over merkwaardige gebouwen in de buurt en waarin men wandelingen aangeeft, die je kunt maken. Natuurlijk maak je die allemaal, zo'n gidsje moet je uitbuiten. Maar 't wordt nog veel aardiger, als je zorgt voor de nodige aanvulling. Maak zelf een gids. Vertel daarin over alles wat je gezien hebt en beleefd, koop alle prentbriefkaarten, die je kunt machtig worden. Plak ze in en maak er tekeningen bij. Je kunt een doodgewoon schrift gebruiken - 't aardigst is daarvoor een wiskundeschrift met óm en óm gelinieerde en ongelinieerde bladzijden: op de laatste kun je plakken en tekenen. Vouw om het schrift een kaft van gekleurd papier en teken daar de titel op. .2. Als je ergens in de buurt van het strand zit, begin dan een schelpenverzameling aan te leggen; zit )e op de hei, dan kan het een stenenverzameling worden. Vraag maar in de boekhandel' of men niet een eenvoudig boekje heeft, waaruit je de soorten en namen kunt leren. Ook een her barium kun je aanleggen: een collectie van gedroogde planten. De namen vind je in een „flora", een boek, dat je de manier leert om aan de weet te komen, wat je ge vonden hebt. Dat kost allemaal wel wat geld, maar je hebt er je hele leven plezier van. Gemakkelijk kun je „determineren" met de flora van Heimans, Heinsius en Thijsse. Je kunt drogen tussen vellen vloeipapier, desnoods tussen oude kranten en je plakt iedere plant netjes op losse vellen, die je in een portefeuille verzamelt. Leuk werk en je leert er veel van. Als je wat van planten, schelpen en ge steenten weet, wordt elke wandeling veel gezelliger. 3. In augustus komen de paddestoelen te voorschijn. Ben je in een bosrijke streek, dan kun je ze bij tientallen vinden. Er zijn verschillende paddestoelenboekjes, waardoor je ze kunt leren kennen. Ook boombladeren kun je verzamelen en inplakken. 4. Regenachtige dagen kun je ook uitstekend gebruiken om tochten voor te bereiden, die je kunt maken als 't weer droog is. 5. Natuurlijk kun je iedere dag een wandeling maken, weer of geen weer. Een mars in de regen heeft zijn eigen be koring. En nu hoop ik, dat je de meeste dingen, die ik opnoemde, nooit nodig hebt, omdat het stralend weer is. Maar ja augustus

Wilton Fijenoord Nieuws | 1959 | | pagina 21