de edele schrijfkunst Orgaan van en voor het personeel Wilton-Fijenoord Schiedam NIEUWS De tijd is allang voorbij, dat men aan schoonschrijven deed. Vroeger deed men dat wel en - schreef men niet zo schoon - dan was er nog zo iets als handverbeteren. De schrijfmachine is zo ingebur gerd, dat het handschrift er niet meer zoveel toe schijnt te doen. Men treft zijn boekingen en schrijft zijn brieven tegenwoordig machinaal of geeft zijn correspon dentie op aan de steno-typiste of een apparaat dat de menselijke stem op plaat of band vastlegt. Toch is het nog altijd van veel belang dat men leesbaar schrijft. Datgene wat op papier wordt vast gelegd heeft nu eenmaal waarde, anders behoeft het niet te worden opgeschreven en het moet ook voor anderen dan de schrijver zelf on dubbelzinnig weergeven wat be doeld wordt. Hoeveel bonnen, hoeveel rapporten of ontwerpbrie- ven en opdrachten worden in een bedrijf als het onze niet dagelijks geschreven. Het komt voor, dat men daarin zichzelf corrigeert op een knoeie rige manier die eigenlijk gevaarlijk is. Schrijft men letters door elkaar dan is dat niet fraai, maar een stuk in ontwerp heeft niet de eis van fraaiheid. Bij twijfel omtrent de bedoeling van zulke door eikaar- geschreven letters kan men meestal uit de omringende lettertekens wel ontdekken welk woord bedoeld is. Bij cijfers, aantallen of maten is dat heel wat anders. Men zou het onverantwoordelijk kunnen noe men, omdat uit doorelkaar ge schreven cijfers alles te lezen is of in het geheel niets. Is men zich wel bewust van de gevaren die kunnen optreden? Onduidelijke bonnen kunnen onjuiste afschrij vingen ten gevolge hebben of on juiste berekeningen. Onduidelijke cijfers kunnen tot gevolg hebben, dat verkeerde bestellingen worden geplaatst die achteraf door corres pondentie en terugzending van goederen gecorrigeerd moeten wor den. En dan onduidelijke woor den? Hoe moet dat met de typiste, die van techniek weinig of geen begrip heeft? Zij zal weinig an ders kunnen doen dan het concept klakkeloos overnemen. Als de tech nicus dan later ziet wat er gebeurd is haalt hij misschien de schouders op over zoveel onwetendheid of lacht om de onzin. 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1959 | | pagina 3