3 NIEUWS ook hier meten en passen fundatie BB-motor de timmerman Na al deze losse opmerkingen neemt uw verslaggever u mee op de kilometers lange tocht door het schip. Van het kombuis uit, naar de verdamperkamer, door de vriesmachinekamer, kwamen wij bij de hulpmachines. Hier staat dus straks volledig opgesteld de bron van kracht voor alle hulpmotoren. Er moet straks op tien tallen meters afstand in één of andere hut warm en koud water uit een kraan komen. Er moet door honderden straks aan boord een normaal mensenbestaan mogelijk zijn met zijn talloze eisen van veiligheid en hygiëne. Er mag niets ontbreken of hape ren. De hulpwerktuigen spelen een voorname rol in het dagelijks leven aan boord van een in gebruik zijnd pas sagiersschip. Aangekomen in de hoofdmachinekamer, waar tijdens het vorige bezoek het slopen van de oude machines in volle gang was, constateerden wij dat één der nieuwe Fiat-motoren (de SB motor) was geplaatst en gemon teerd. Van de tweede staat reeds de fundatie. De geplaatste motor is per trein in grote onderdelen uit Italië aangevoerd en hier gemonteerd. Straks zal het proefdraaien moeten bewijzen, dat alles al of niet in orde is. Voor de vakman zal het wel weer heel gewoon zijn, maar het is en blijft een nauwkeurig karwei, waar milli meters bij de opstelling een rol spelen. Bij het plaatsen van blowers en spoelluchtleiding van de hoofdmotoren is nl. de vrije overblijvende ruimte o.a. tussen deze onderdelen en het maindeck slechts 1 duim. Dit vraagt dus uiterste nauwkeurigheid bij het stellen en vereist bijzondere zorg: het gaat op de streep af. Onze begeleider - een aanhanger van het aanschou welijk onderwijs - was niet tevreden alvorens hij uw verslaggever gedwongen had, de (in zijn gedachten) minstens 200 meter lange, zwiepende, houten ladder te bestijgen om, boven gekomen, genoemde vrije ruimte te wijzen en de eventuele gevolgen van fouten bij de montage uit te leggen. Naar eventuele hoogtevrees wordt niet gevraagd: „Loop maar voor mij uit dat lad dertje op, ik kom er wel direct achter aan", aldus de heer Mooij tot uw wit uitgeslagen verslaggever, alsof een eventueel flauwvallend mensenlichaam heel ge-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1959 | | pagina 5