WEES PARAAT Orgaan van en voor bet personeel Wtlton-Fijenoord Schiedam 1 y?öj nieuws In Nederland hebben velen zich beschikbaar gesteld als donor voor de bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis. Zij hebben zich laten keuren, hebben hun bloedgroep laten bepalen en stellen hun tijd (op de meest onverwachte ogenblikken) en hun bloed beschikbaar om een medemens in nood bij te staan. Door de offervaardigheid van deze velen is het zegenrijke werk van de bloedtransfusiedienst mogelijk. Deze mensen geven hun belangstelling, hun tijd en hun bloed voor een patient die zij niet kennen en die zij ook in de toekomst niet zullen kennen, maar door hun liefde voor de medemens zijn reeds duizenden levens gered en zullen er no" vele duizenden gered worden. Maar de anderen, zij die op een beslissend moment geholpen moe ten worden, zij hebben nog niets gedaan. Niemand ■van ons weet of morgen de dag is waarop hij uit levensgevaar, alleen door vrijwillig afgestaan bloed an een onbekende, gered kan worden. Bloedtransfusie kan nodig zijn na ongevallen (in de woning, op de weg, in het bedrijf), bij ingrij pende operaties, bij ernstige ziekten. Een ieder weet tegenwoordig, dat het mensenbloed uit enige groepen blijkt te bestaan. Alleen inspui ten met bloed van een bij de patient passende groep is levenreddend, in alle andere gevallen is deze ingreep dodelijk voor de patient. Om in tijd van nood geen seconde verloren te la ten gaan, want het leven kan van enkele seconden afhangen, behoort in de toekomst van ieder van ons in alle rust de bloedgroep bepaald te worden. Na een ongeval kan dan, als de patient nog op weg is naar het ziekenhuis, per telefoon reeds zijn bloedgroep worden opgegeven, zodat alles voor een eventuele transfusie reeds gereed kan staan als de getroffene in het ziekenhuis aankomt. In de toekomst zal dus op deze ogenblikken van gespan nen en vlug werken geen onnodig tijdverlies voor komen door bloedgroepbepaling, enz. O zeker, in de toekomst behoort ieder een kaart bij zich te hebben waarop ook alles vermeld staat wat van belang is betreffende zijn familie en betreffende reeds doorgemaakte ziekten, reeds ontvangen in entingen, overgevoeligheid voor bepaalde genees middelen, enz. In de toekomst is er nog zoveel werk te doen. Maar nu, nu acht het Nederlandse Roode Kruis het ogenblik gekomen om van de bevolking de bloedgroepen te laten bepalen. Dit zal voor de gehele bevolking een werk zijn dat veel tijd zal vergen. Voor de werknemers van W.F. zal gelegenheid gegeven worden hun bloedgroep te laten bepalen. Hiervoor is ongeveer evenveel bloed nodig als bij elke keuring wordt afgenomen en evenveel tijd. De kosten bedragen 5,50 per onder zoek, te betalen aan het Roode Kruis. De directie van W.F. heeft zich bereid verklaard de helft van deze kosten door het bedrijf te laten vergoeden. Men kan zich per telefoon voor dit onderzoek op geven aan de Geneeskundige Dienst van W.F. Na het onderzoek krijgt men een kaartje, waarop de gegevens van het bloedonderzoek vermeld staan. Dit kaartje zal men steeds bij zich kunnen dragen en het zal in tijd van nood gebruikt worden. In Nederland waren in 1958 133000 donors die samen bijna 226000 maal bloed afstonden. J. C. W. Donker.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1959 | | pagina 3