5 NIEUWS Nieuwe magneetkranen voor het transport van platen in het mate riaalpark bij de scheepsbouwloods. Voor het opslaan van de platen in het materiaalpark ten noorden van de scheepsbouwloods, is overge gaan van het plaatsen der platen in rekken, tot het leggen op stapels. Daar deze wijziging geen stagnatie mocht veroorzaken bij de aanvoer van het materiaal naar de scheeps bouwloods moest dit in etappes gedaan worden en heeft daardoor ongeveer een jaar geduurd. Het nieuwe platenpark bestaat nu uit 5 banen waarop de platen op stapels liggen. Gedurende ongeveer een half jaar geschiedt de aanvoer reeds ge deeltelijk met 2 nieuwe portaal kranen welke op rails op de begane grond rijden. Daar deze kranen, welke door de firma Nielsen te Kopenhagen ge leverd zijn, via een traverseerbaan op iedere platenbaan gebracht kun nen worden, is het mogelijk met deze 2 kranen het gehele park te bestrijken. De voornaamste gegevens van de kranen zijn: Max. belasting 12i Ton Max. plaatlengte 13 m. Max. plaatbreedte 3,2 m. Max. plaatdikte 45 mm. Aantal magneten: 3 rijen van 13 39 stuks Rijsnelheid 200 m/min. Hijssnelheid 8 m/min. Traverseersnelheid 10 m/min. Hijshoogte 1,7 m. Spoorwijdte 14,25 m. De kranen worden niet vanaf de grond gevoed, doch werken ge heel op eigen kracht. Een dieselmotor van 70 P.K., ge plaatst onder een kap boven op de kraan, levert het vermogen voor rijden, hijsen, traverseren enz. De aandrijving voor het rijden en hijsen gaat vanaf de dieselmotor via assen met tandwiel-overbreng en magneetkoppelingen. De magneetbalk, waaraan de mag neten hangen, kan alleen recht standig hijsen en vieren. De platen blijven hierbij volko men vlak hangen hetgeen een groot voordeel is. Verder drijft de dieselmotor een 220 V. gelijkstroom-dynamo aan, welke de stroom voor de voeding der magneten, koppelingen, de motor voor het traverseren en de verlichting levert. De kranen zijn verder voorzien van 4 wielen voor het rijden en 4 stel dubbele wielen voor het tra verseren. Voor dit traverseren wordt de kraan boven de traverseerbaan ge zet, waarna de traverseerwielen hy draulisch omlaag gedrukt en de kraan uit de rails getild wordt. De oliedruk voor het oppompen der kraan wordt geleverd door een pomp met electromotor. Deze electromotor drijft ook via een magneetkoppeling de traver seerwielen aan. Het transport van de platen vanaf de los- en sorteerplaats naar het platenpark gaat met behulp van grote platte 40 Tons wagens welke Voor de afvoer van de platen naar de scheepsbouwloods hijsen de kranen de platen vanaf de stapels in het park, transporteren deze naar de rollenbaan en leggen ze daarop neer. Door middel van deze rollenbaan worden de platen daarna naar de gritstraal in de scheepsbouwloods gerold. De kleefkracht der magneten is direkt afhankelijk van de aan de magneten toegevoerde electrische stroom, dus van de goede werking van de dieselmotor en dynamo op de kraan. Valt dus door een storing of be- dieningsfout deze stroom uit, dan valt ook de kleefkracht der mag neten weg en laten deze de plaat los. Het lopen onder een in de kraan hangende plaat is dan ook levens gevaarlijk. Daar het sorteren, hijsen, transpor teren en neerleggen der platen ge heel door de bedieningsman op de door middel van een trekker op de aanvoerstraat, van verzinkerij naar bedrijfsschool, geplaatst wor den, zodanig dat de kranen boven de wagen kunnen komen. De kranen kunnen dan de platen van de wagens aftillen en in het park op de juiste stapel neerleg gen. kraan geregeld wordt, behoeft hiervoor niemand zich in het park te bevinden. Wie, om welke reden ook, ge noodzaakt is zich onder werktijd in het platenpark te bevinden, wordt dan ook aangeraden op een veilige afstand van de werkende magneetkranen te blijven.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1959 | | pagina 7