Willy Wilton-Fonds 17 NIEUWS beval hij n.l. zijn rentmeesters op iedere tien handwer kers één zeepzieder aan te stellen. Deze zeep werd geleverd aan het hof van de koning. Doch zich er mee wassen was geen pretje. Maar och, per saldo denken onze kinderen er nóg zo over. 200 jaar later gaan de Arabieren zich bemoeien met de zeepfabricage. Zij maakten het mogelijk dat de kruisvaarders in Damascus een aardig souvenir voor thuis vonden: de zogenaamde Damasceense ballen. Dit waren geparfumeerde zeepballen met een ram melende pit. En hoe men die pit daarin aan het rammelen kreeg is nog steeds een geheim. Deze Damasceense ballen werden de toiletzeep voor de Europese adel. Dan ontwikkelt zich geleidelijk aan de zeepindus trie in ons werelddeel. Marseille, Venetië, Frank furt am Main werden centra van fabricage van en handel in zeep. Men gaat niet alleen meer aandacht besteden aan de vorm, maar ook aan de geur... de parfumering van de zeep De oorspronkelijk met de hand ge knede ballen werden gestempelde stukjes met al lerhande figuren: een zon, een halve maan, een bol, keten, pijnboom en lelie; bij de laatste -pijnboom en lelie -denkt men onwillekeurig al aan een be paalde geur. Omstreeks 1500 werd er veel en zelfs overdreven veel gebaad, maar zeep kwam daar niet aan te pas. Scheren gebeurde bij het baden eveneens zonder zeep en iemand moest toentertijd eerst ware mannenmoed bezitten voor hij zich een gladde kin kon aanmeten. In 1524 begon men zich eindelijk in te zepen voor het scheren. Het fabriceren van deze scheerzeep en ook van toiletzeep was dikwijls het privilege van de stedelijke badinrichting. Geleide lijk aan werd de scheerzeep verbeterd en geparfu meerd met rozenwater of amandelolie. De waardering voor geparfumeerde zeep was in vroeger jaren niet algemeen. Voor de hogere stan den was de toiletzeep een kostbare luxe (voor ver dorven mensen, zoals men zei. Parfum en verderf horen bij elkaar). Voor de gewone man bleef de zachte zeep gele, groene, bruine, zelfs zwarte maar hoe de kleur ook wisselde, de kwaliteit bleef ongewijzigd: goedkoop en slecht. Kort en goed, zachte zeep stonk. Zo schrijft Wilhelm Raabe in 1863 nog in zijn ro man „Die Leute aus dem Walde": „Es ist mehr daran gelegen dass das Volk nach grüner Seife rieche als dass der und der, die und die nach Parfüms und Essenzen dufte." De zachte zeep van tegenwoordig is een veel beter produkt dan in 1863- De zeep riekt aangenaam, is lichtelijk en fris geparfumeerd, maar wordt nauwe lijks meer, zoals vroeger, gebruikt voor toiletdoel einden. Nog even iets over „parfums" in de vorm van reuk water. Oranjebloesemwater, rozenwater, peper- muntwater, lindebloesemwater zijn al eeuwen lang Das Mannerbad Albrecht Diirer bekend en werden genoemd naar de plaatsen waar ze het eerst werden vervaardigd. Eau de Cologne, eau d'Anvers, eau des Carmes. In het loddereindoosje dat onze betovergrootmoe der bij zich droeg zat een sponsje gedrenkt met „eau de la Reine". Typisch alweer, dat en dat was in ons land wel heel sterk eau de Cologne in vaak sierlijke fla connetjes werd meegedragen op visite of naar de kerk, op zondag, gewaardeerd door tallozen (die „odeur" verfoeiden als iets zondigs) om mee te geuren. Ontvangen: 819,60 Schiedam 33,05 Fijenoord opbrengst verkoop klein materiaal 3,— N.N. Uitgaven: In de maand januari werd aan 97 leden van ons per soneel in totaal 2849,32 uitgekeerd. Naast de uitkeringen, die per maand in het Wilton- Fijenoord Nieuws verantwoord worden, werd in het 4e kwartaal 1959 5851,25 door het fonds betaald aan diverse kruisverenigingen voor verleende gezins hulp.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 19