(0) NIEUWS 6 sleept door de sleepboot „Set Low" en begeleid door de ka nonneerboten „Currituck" en „Sachem", eindelijk naar Hamp ton Roads. Twee dagen later, toen overko mende zeeën via de luchtkokers en het torenmechanisme hun weg vonden naar het inwendige der „Monitor" en het schip tot twee maal toe bijna zonk, stoomde de „Virginia" zwarte rookwolken uitblazend haar Noordelijke te genstanders tegemoet. Na in het voorbijgaan het fregat „Congress" onder vuur te hebben genomen, viel zij eerst de kleine re, maar zwaarbewapende „Cum berland" aan. De schoten, door dit schip ge lost, ketsten af op het schuine dak van de „Virginia" en na een vuurgevecht van een kwartier ma noeuvreerde het Zuidelijke schip in een zodanige positie, dat het gelukte haar tegenstander te ram men. De gietijzeren ram van de „Virgi nia" drong diep in de houten huid van de „Cumberland" door; het schip maakte veel water en begon snel te zinken, de „Virgi nia" met zich meesleurend. Gelukkig voor dit laatste schip, brak op het laatste moment de ramsteven af, echter met het ge volg, dat de „Virginia" zelf met ernstige lekkages aan het voor schip te kampen kreeg. Ondanks dat zette zij haar aan val voort en onder het vuur der vijandelijke kustbatterijen wer den nog twee kleinere schepen tot zinken gebracht en twee trans portschepen buitgemaakt. Het fregat „Congress", waarvan de bemanning pogingen deed het schip aan de grond te zetten, werd vervolgens in brand gescho ten. De „Congress" brandde de gehe le avond en vloog tegen midder nacht in de lucht. Het nieuws van het verloop van het gevecht verspreidde zich 's a- vonds in de Noordelijke havens en veroorzaakte een paniek. Op verschillende plaatsen werden zinkschepen gereed gehouden om de haventoegangen voor de „Vir ginia" te versperren. De „Virgina" leverde nog een kort gevecht met de „Minnesota" en trok zich voor de nacht terug in de haven van Norfolk, waarna de volgende morgen met onver minderd enthousiasme weer tot de aanval werd overgegaan op de „Minnesota", „Roanoke" en „St. Lawrence", die de vorige dag aan de grond waren geraakt. Het bleek echter, dat gedurende de nacht de „Monitor" zich bij de drie Noordelijke schepen had gevoegd. Behalve een dunne schoorsteen zag de verbaasde bemanning van haar tegenstander slechts een ho ge cilindervormige geschutstoren en een klein gepantserd stuur huis; de gepantserde romp met een vrij boord van minder dan een halve meter was nauwelijks zichtbaar. Gedurende het nu volgende ge vecht, dat vier uur duurde, werd door geen der beide partijen scha de van betekenis opgelopen. Het bleek, dat de „Monitor" door haar lage silhouet moeilijk te ra ken was en dat treffers op de „Virginia" tegen het schuine, ge pantserde dak afketsten. Rampogingen van de laatste hadden evenmin resultaat daar de „Monitor" gemakkelijker ma noeuvreerde. Dit zeegevecht tussen twee ge- improviseerde vaartuigen, dat als een nachtkaars uitging, demon streerde, dat men met een ijzeren ramsteven een houten schip tot zinken kon brengen en dat het toenmalige geschut weinig uit werking had tegen pantser. Het werd bijna een eeuw geleden een inspiratie voor de oorlogs- scheepsbouw. Het feit, dat de „Monitor" on derweg naar het gevechtsterrein tweemaal bijna verging en korte tijd na de historische dag, in een storm volliep en kapseisde, ver mocht de belangstelling voor dit scheepstype niet te verminderen. In Engeland speelde, ongeveer terzelfdertijd, Captain Cowper Coles met dezelfde ideeën als zijn collega Ericsson aan de andere zij de der Atlantische Oceaan. Zijn enthousiasme bewoog de Britse Admiraliteit het houten schroef- linieschip Royal Sovereign" tot op het tussendek af te zagen, te pantseren en te voorzien van vier geschutstorens, die echter, niet zoals bij de „Monitor", om een spil draaiden, doch op rollen liepen. De Nederlandse Commissie voor de Kustdefensie (1864) advi seerde, behalve kleinere vaartui gen, een aantal monitors te doen bouwen ter verdediging van de zeegaten en bovendien enige ram- schepen om „onder het vuur van gepantserde vijandelijke schepen, de transportvloot des vijands in de grond te boren door te ram men." Naar het voorbeeld der Ameri kaanse monitors en de Deense „Rolf Krake" en de Duitse „Ar- MONITOR" qj> SO mo "VIRGINIA" (ex "Merrimac"!

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 8