Bedrijfsschool- NIEUWS NIEUWS 24 Het gonst in de Bedrijfsschool „Het zou wel leuk zijn, als er eens wat geschreven werd over de exa mens die momenteel aan de gang zijn in de Bedrijfsschool", was de mening van de schoolleiding. Gaarne voldeed de Redactie aan deze duidelijke uitnodiging. Er zijn 57 candidaten aan hun examen bezig en wel: 9 Scheeps- beschieters, 8 Plaatwerkers, 6 IJzerwerkers, 8 Koperslagers, 1 Kotteraar, 2 Metaalfrezers, 1 Scha ver, 14 Bankwerkers, 7 Draaiers en 1 Schilder. Iedere candidaat weet wat hij te maken heeft in een hem eveneens bekend aantal uren. Voor sommige opdrachten is vooraf een mate riaallij st uitgegeven of ruw voor bewerkt materiaal aanwezig. Op de eerste examendag krijgt hij de tekening in handen. Met ernst en overgave gaat hij aan zijn taak, vol moed om het begeerde diploma te verkrijgen. Hij is kenbaar aan een witte(band om de arm. Heeft hij assistentie nodig dan wordt die verleend door een 2e jaars. Zo kan het dus voorkomen, dat men een klein mannetje mèt en een kerel van pl.m. 1.90 meter zonder band aan èèn werkstuk bezig ziet: de candidaat en zijn hulpje! Eén met en één zonder zenuwen Over belangstelling van de be- drijfszijde hebben de jongelui niet te klagen. Men ontmoet daar chefs, bazen en vertegenwoordigers van bedrijfsinstanties, die allen gehoor hebben gegeven aan de uitnodi ging de zwoegende jongelui door hun aanwezigheid op te monteren. Met het toezicht vanwege „Beme- tel", onder welks auspiciën dit exa men plaatsvindt is de heer J. Stoute belast. Na dit practische examen wordt dan op 10 en 11 juni in het theoretische deel geëxamineerd. Dan komen de vragen los over: vakleer, Nederlandse taal, meet- kundigrekenen, uitslaan, natuur- en werktuigkunde, tekeninglezen. Tijdens een rondwandeling door de verschillende afdelingen ver tellen de leermeesters bereidwillig enkele bijzonderheden over hun groep en het te maken werkstuk. Dit is altijd zo geconstrueerd, dat de specifieke vakmoeilijkheden in het werkstuk aanwezig zijn. Aan juiste maatvoering worden hoge eisen gesteld. In de mechanische vakken zijn toleranties van 0,001 mm geen zeldzaamheid. Hand vaardigheid speelt in andere vak ken een grote rol. Een oudere vak man vertrouwt mij als zijn stellige mening het navolgende toe: „Ik heb met bewondering naar enkele werkstukken gekeken". Een leuk moment is het, als een schoolfunctionaris vraagt hoe uw verslaggever zich het buigen van een koperen spiraal wel voorstelt en deze - met een mond vol tanden staande - door de jonge candidaat wordt onderwezen in de knepen van dit vakonderdeel. Bij een bepaald werkstuk is hulp van de lasser nodig, maar de can didaat blijft verantwoordelijk. Het staat aldus in het voorschrift: Het hechtlassen wordt niet door de candidaat verricht. Hij blijft ech ter verantwoordelijk voor de juiste stand en maat van de te lassen on derdelen en de plaats van de hecht lassen. Het gonst daar in de Bedrijfs school! Bij de duizenden geëxa- mineerden in deze tijden zijn er ook enkele tientallen van onze Be drijfsschool. Wij hebben - in stilte - al deze jonge mensen van harte sterkte toegewenst. De examenstukken

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 26