UIT DE OUDE DOOS (ll) MOTORTANKSCHIP „KATENDRECHT" (Bouwnummer 299) MOTORTANKSCHIP „WOENSDRECHT" (Bouwnummer 301) NIEUWS 6 Deze eerste tankschepen, die door ons bedrijf voor Phs. van Ommeren Co. (Stoomvaartmij. „De Maas") in de jaren 1923 - '26 werden gebouwd, waren, zelfs voor die tijd, niet bijzonder groot. De bruto tonnage bedroeg slechts 4663 ton en de be langrijkste afmetingen waren: Lengte over alles 122,77 m. Breedte 16.15 m. Holte 8,53 m. Bij een diepgang van 6,70 m hadden zij een laadvermogen van 6500 ton. De „Katendrecht" was het eerste schip, waarin een dieselmotor, deel uitmakend van een serie van twintig stuks, gebouwd door de M.A.N. fabriek en diverse licentiehouders, werd geïnstalleerd. Van deze zes-cilinder enkelwerkende viertact motor met een boring van 700 mm en een slag van 1400 mm, die door Fijenoord werd vervaardigd, is hierbij een foto afgedrukt. Bij 100 omwentelingen per minuut leverde deze Fijenoord - M.A.N. motor een vermogen van 1850 Rem P.K. De dienstsnelheid van beide schepen bedroeg 11 knoop. In 1931 werd aan ons bedrijf opdracht verstrekt de „Katendrecht" te verlengen. Het schip werd opgenomen in de Noordelijke helft van ons vaste bouwdok op de werf te Schiedam. Zoals op één der foto's duidelijk is te zien, werd het voorschip op sleden gezet en na het doorsnijden van de romp met behulp van hydraulische pompen over ongeveer een tanklengte in voorwaartse rich ting verplaatst. Een ,,close-up" vereeuwigde het moment, waarop deze operatie plaatsvond. Het motortankschip „Woensdrecht" werd geduren de de Tweede Wereldoorlog slachtoffer van het oorlogsgeweld. Op 10 september 1942 nam men vanaf de brug in volle zee een scheepssloep waar, waarin zich vijf- en-dertig schipbreukelingen bevonden. Deze laatsten werden aan boord van de tanker ge nomen en zij bleken afkomstig te zijn van het Britse stoomschip „Cressington Court", dat getorpedeerd en gezonken was. De reis met bestemming Trinidad werd vervolgd en twee dagen later, op een afstand van slechts twintig mijl van het doel der reis, verkende de commandant van de Duitse oceaanonderzeeboot „U-515" de „Woensdrecht". Korte tijd daarna werd de tanker door een torpedo getroffen, doch zij maakte geen aanstalten te zin ken, terwijl bovendien de machinekamer nog ge heel in tact was. .ALS. Katendrecht" M.S. „Woensdrecht" - Tewaterlating M.S. „Woensdrechf'

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 8