NIEUWS 34 dekzwabberen staaldraad splitsen in de toekomst lange reizen gaan maken dus mogen ze maar eens in de drie weken naar huis. Ze moeten leren om elkaar te verdragen en iets voor elkaar over te hebben. Een zeeman moet zelf alles op kunnen knappen, zelf zijn moeilijkheden oplossen enzijn eigen was doen! Op maandagmorgen is het „plunje- wassen" en 's middags vlagt het schip dan met drogende was. Op vrijdagavond is het programma: „lappen en naaien". Want denk maar niet dat een matroos alle kapotte kleren voor zijn moeder bewaart zelf repareren is de boodschap! Trouwens, er wordt wel meer met de naald gewerkt op een schip zeilnaaien is één van de vakken op de „Pollux". Wil je er nog meer horen? Sturen - scheepskennis - een tros uitbrengen - enteren - kompasstreken - seinen met vlaggen - zwemmen - gymnastiek - rekenen - zeevaart kundige aardrijkskunde - en nog veel meer. Dan is er het roeien en zeilen met de sloepen. Wanneer bij een zinkend schip de sloepen worden uitgezet, kan een jongen van de „Pollux", die zijn sloep- gastendiploma heeft, het commando over een reddingsboot voeren. Ook het wachtlopen is heel belangrijk. Op de „Pollux" wordt voortdurend, ook 's nachts, door drie jongens wacht gelopen twee aan dek en één tussendeks. Elk uur worden ze afgelost en ze moeten scherp toezien dat er niemand stilletjes het schip opkomt of iets wegpakt. Denk maar niet dat je zo bij de commandeur bin nen kunt lopen de wacht komt dan op je af, vraagt beleefd wie je zoekt en brengt je dan netjes waar je zijn wilt. De wacht de mast zorgt ook voor het „glazen slaan" dat betekent dat er elk half uur een bel klingelt. Je merkt wel dat het leven aan boord van de „Pollux veel van je vraagt - maar dat is goed, want in het zeemansleven moet je flink kunnen aanpakken. Als de jongens van de „Pollux echt gaan varen en na een goed proefjaar bij een van onze scheepvaart maatschappijen, hun diploma krijgen uitgereikt, zijn ze echte kerels geworden kerels waar Holland trots op kan zijn! Hieronder zie je nog enkele van de vele vlaggen, die bij het seinen worden gebruikt. A - wit en blauw ik ben bezig met een snelheids proef B - rood ik laad of los ontplofbare stoffen P - blauw en wit zz iedereen aan boord komen - het schip vertrekt Q geel de quarantaine- vlag zz mijn schip is gezond rood en wit contrasein slotsein decimaalteken Ine van Gulik

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 38