Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart 21 NIEUWS In 1959 werd het museum door meer dan 32000 personen bezocht. In dit cijfer zijn niet de houders van lidmaatschapskaarten opgenomen, noch dege nen, die individueel of in groepsverband op uitno diging van de directie of haar medewerkers een rondgang door het museum maakten en die in ver band daarmede geen toegangskaartje ontvingen. De leeszalen te Rotterdam en Amsterdam werden door in totaal rond 7800 personen bezocht. In dat jaar deed de Inlichtingendienst 3541 geregistreerde verzoeken om inlichtingen af en selecteerde resp. excerpeerde en distribueerde het Bureau Tijdschrif tenuittreksels 1497 artikelen uit binnen- en bui tenlandse periodieken op nautisch en maritiem- technisch gebied. Voorts werden in het verslagjaar 14.261 bibliotheekwerken uitgeleend door de Insti tuutsboekerij, die op 31 dec. van dat jaar 17.095 gere gistreerde werken telde. Naast de talrijke aanschaf fingen van nieuwverschenen literatuur werd de bibliotheek ook verrijkt met verscheidene schenkin gen. Het bestuur sluit zich hier gaarne aan bij de door de directeur in diens verslag voor deze schen kingen betuigde dank. Ook is het bestuur uiteraard zeer erkentelijk voor de op andere wijze aan het Instituut verleende steun en medewerking, zoals door het permanent, dan wel in bruikleen afstaan van modellen, apparaten en ander materiaal ten behoeve van het Instituuts museum. Deze schenkingen vormen een waarde volle aanvulling op hetgeen op dit gebied is en wordt aangemaakt door het eigen atelier, dat ove rigens ook in 1959 weer diverse modellen en andere werkstukken in opdracht en ten behoeve van onze leden te vervaardigen kreeg. o Bovenstaande en vele andere wetenswaar dige gegevens staan te lezen in het jaarverslag 1959 van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart. Het Dagelijks Bestuur begint dit verslag als volgt: „in het vorige jaarverslag werd 1959 door het D.B. weliswaar met vertrouwen tegemoetgezien, doch daarbij werd tevens de verwachting geuit, dat de vereniging in bedoeld jaar op financieel gebied nog voor moeilijk oplosbare problemen zou komen te staan." Aan het einde van het jaarverslag staat: „Ondanks de talrijke problemen, die zich in het afgelopen jaar voordeden, is er voor het bestuur generlei aanleiding geweest om dit verslag in mi neurstemming te schrijven." o Uit het verslag van de directeur, de heer H. V. Quispel blijkt, dat het bezoek aan het Instituut van zeer uiteenlopende aard is geweest. Onderwijs inrichtingen en verenigingen in klasse- en groeps verband, diverse opleidingsinstellingen voor de Koninklijke Marine, de Landmacht en voor de Koopvaardij waren op bezoek. Zelfs een school voor onvolwaardige kinderen te Utrecht en de school voor slechthorende kinderen te Rotterdam bezochten het Instituutsgebouw. Door aangepaste explicatie en demonstratie der modellen slaagden de rondleiders er ook naar het oordeel van medegekomen docenten ten volle in deze, in ver schillend opzicht zo zeer gehandicapte kinderen, van begin tot eind geboeid te houden. Talrijke buitenlanders brachten eveneens een bezoek, o.a. leerlingen van de Rijksvisserijschool te Heyst (België). o Door de foto van het 3 meter lange model van de „Willem Ruys" worden wij herinnerd aan de ver bouwing en de modernisering van dit schip op onze werf. Over vele tentoonstellingen in het Instituutsgebouw en medewerking aan elders ge houden tentoonstellingen, over de werkzaamheden van het atelier, over de bibliotheken en leeszalen worden bijzonderheden verstrekt. Het hoge arbeidstempo van de Instituutsinlichtin gendienst deed zelfs een zich op documentatie- en speurwerk toeleggende Amerikaanse firma te Washington het verzoek indienen om ter plaatse - i.e. te Rotterdam een onderzoek te mogen in stellen naar de dezerzijds toegepaste documentatie- en registratiemethode. Dit onderzoek, dat zich eveneens uitstrekte tot andere inlichtingenver- strekkende instellingen in West-Europa, leidde er toe, dat het Instituut werd gevraagd een aan Ame rikaanse maatstaven aangepast documentatiesysteem voor bedoelde firma op te zetten. o Uit alle lagen van de bevolking komen de lezers van de 14.261 uitgeleende boeken. Dit blijkt uit de opsomming van de beroepen. Leerlingen van uiteenlopende onderwijsinstellingen, professoren, metaalbewerkers, luchtvaartdeskundigen, koopvaar- dijpersoneel, technici, advocaten, notarissen, jour nalisten, redacteuren en belangstellenden op ver schillend gebied maken er gebruik van. o Wij eindigen deze korte rondreis door dit jaarver slag met één alinea uit het verslag van de te Rotterdam gehouden Algemene Jaarvergadering van het Instituut (14.6.1960). „Nadat de directeur, de heer H. V. Quispel, een uiteenzetting had gegeven over de verschillende plannen, die momenteel verwezenlijkt, respectieve lijk voorbereid worden en in verband daarmede nog eens had gewezen op de urgentie om ten spoe digste tot uitbreiding van de thans beschikbare Instituutsruimte te komen, hadden de aanwezigen gelegenheid om de verschillende in het museum gedeelte van het Instituut gereed, dan wel nog in uitvoering zijnde verbeteringen in ogenschouw te nemen."

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 23