NIEUWS 12 afgelezen, dan ligt het schip goed. Bij eventuele slagzij wordt op dezelfde manier gehandeld als bij de grote dokken. Met trimafwijkingen in langscheepse richting (diep gang vóór en achter) past men dezelfde methode toe, d.w.z. het dok krijgt dezelfde trim (verschil tussen diepgang voor en achter) als het schip, opdat de patient gelijktijdig voor en achter de kielblokken zal raken. Daarna volgt ook in zo'n geval herstel van de dok afwijking in lengterichting. Bij indokken in de gegraven dokken 6 en 7 is het zaak dat men vooraf zorgt, dat een schip geen slagzij ver toont en dat de trim van het schip gelijk is aan de be kende trim op de kielblokken. Wij nemen nu aan dat een bepaalde boot geheel vol gens de regelen van de kunst in een dok is opgenomen, bij voorbeeld voor een enigszins omvangrijk karwei aan kiel en bodem, dat W.F. zal gaan repareren. Er rijzen dan weer andere vragen, want de afdeling IJzeren Scheepsbouw moet ruimte hebben en ziet graag, dat er kielblokken verdwijnen, liefst zo veel mogelijk. Wij de dokafdeling halen er liefst zo min mo gelijk weg. Er wordt dan overleg gepleegd en men helpt elkaar op de beste manier. Na herstel volgt dan weer het plaatsen en onderstoppen van de verwijderde kielblokken. Dat is met woorden gemakkelijker af gehandeld dan het uitvoeren in de praktijk. Het behoort echter tot onze taak en.het komt dus in orde. Van groot belang is het nauwkeurig in het oog houden van olie- en waterverplaatsingen aan boord tijdens de doktijd. Zulke verplaatsingen komen nl. veel voor en zouden bij het uitdokken narigheden kunnen veroor zaken door eventuele slagzij en verandering van trim. Dit moeten wij dus in het oog houden. Vanzelfsprekend kunnen wij, bij bedoelde verplaatsingen die hebben plaatsgevonden, de vermoedelijke diepgang berekenen en dit moet dan ook gebeuren vóór het uitdokken be gint. Over de veiligheid van schip en dok merkt de heer Gielis nog op, dat naast een man van de Beveiligings dienst (brandwacht) aan boord ook altijd enkele dok mensen belast zijn met veiligheidstaken in het dok. Zij zijn ook ingeschakeld bij het testen van gerepareerde tanken. „Nu wij weer aan het begin van de winter staan, wil ik daarover ook nog iets zeggen. Zware vorst betekent Een dubbele bodemsectie van de „Stephanitor" voor de afdeling Dokpersoneel onprettige situaties. De afstand tussen verscheidene drijvende dokken is zo klein, dat bij strenge vorst gauw een ijslaag van dok- wand naar dokwand ontstaat. Dat geeft narigheden bij het laten zakken, zodat het ijs eerst moet worden ge broken. Wij schakelen soms de kranen in om het te breken en laten er dan zware gewichten op vallen. Een enkele maal komt zelfs de trekzaag er aan te pas. Er moet beslist water tussen de dokken zijn en geen dikke ijsmassa's. Een zacht wintertje is dus ook in dit opzicht gerieflijk voor onze afdeling," besluit de dokmeester. Het bovenstaande is in het kort een weergave van het interessante verhaal van de heer Gielis. Hij heeft ge tracht, soms met behulp van een schetsje, dan weer door (zonder boos te worden) geduldig een tweede keer uitleg te geven, schrijver dezes iets bij te brengen over het werk in de dokken. In één opzicht is hij zeker ge slaagd: bij een leek belangstelling te wekken en waar dering te kweken voor andermans werk. Als ook andere leken onder ons dit zo ervaren is er al veel bereikt. 8-V

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 16