Verkeerstip van de A. N.W. B. 29 NIEUWS zijn om in het huidige economisch en maatschap pelijk bestel met minder ernst te werk te gaan. „Ik bedoel niet, dat men er met z'n pet naar gooien moet, maar wij zouden moeten afleren om onze arbeid als het allervoornaamste te beschouwen. Ik stel mij nl. voor, dat de wekelijkse arbeidstijd in de toekomst steeds korter gaat worden, natuurlijk dank zij het werk van toegewijde technici. Maar tussen toewijding en ernst is wel verschil. En ver onderstel dat de arbeidstijd veel korter zou kunnen zijn. Waarom van dit spel dan zoveel drukte te maken? Arbeid is ongetwijfeld tot op zekere hoogte belangrijk. Intens produceren ook, maar laat het a.u.b. gezien worden als een hulpmiddel of als middel om iets anders te bereiken. Nooit als een doel op zichzelf. Met plezier werken lijkt mij beter dan met ernstige gezichten en gedachten. Wat be treft de oude spreuk: „Ga naar de mieren, gij luiaard, zie hunne werken en wordt wijs," wilde ik het volgende opmerken. Het gaat hier om een luiaard, die wijs moet wor den. Velen denken en zeggen, dat het intense mie- renwerk een prachtvoorbeeld is van economische samenwerking. Nu zijn voorbeelden uit de dieren wereld erg gevaarlijk. Met evenveel recht zou men bijvoorbeeld kunnen zeggen: Ga naar de koeien, gij luiaard, zie ze dromerig langs een slootje staan en wordt even wijs. Wat denkt u van: Ga naar de varkens, gij luiaard, zie hunne speklaag en wordt even wijs. Of: Ga naar de struisvogel, enz. enz. Als dieren konden spreken zouden zij vast en ze ker het volgende spreekwoord lanceren: Ga naar de mensen, gij dier, zie hunne werken en blijf dier. Luiaards - en die zullen er wel altijd geweest zijn zolang er mensen leven en leefden - kunnen zich spiegelen aan het mierenspreekwoord. Zijn wij - met onze technici als wegbereiders - wer kelijk luiaards als straks, in het atoomtijdperk, het geploeter van de mens om zijn kostje te verdienen steeds van korter duur gaat worden of zijn wij dan wijs? Wat minder stroeve ernst en meer plezier bij de arbeid en wat meer gepaste ernst in vele andere en zeker belangrijker dingen in ons leven, zou m.i. wijs zijn. Tot zover de uitlatingen van een eenvoudige van geest. Dit kon gercchtvoor- digd zijn, maar geen gewoonte van maken In dit geval mag de bromfietser het snelverkeer niet rechts inholen V PELT BROMFIETS HAALT IN Men mag ander rijdend verkeer alleen aan de rechterzijde passeren bij het inhalen, als dit tijdig en op duidelijke wijze te kennen geeft, dat het links afslaat. Wil dus een bromfietser een voor hem rijdende auto inhalen, dan moet hij deze, formeel gesproken, dus links passeren. In het drukke stadsverkeer wordt tegen deze regel zeer dikwijls gezondigd en in vele gevallen is dat onvermijdelijk. Het verschil in snelheid tussen de files „snelverkeer" en „langzaam verkeer" is dikwijls zo gering, dat een kleine vertraging voor het snelverkeer maakt, dat de bromfietser in de „langzaam verkeer" file sneller rijdt, dan de links van hem rijdende auto's. Het is in een dergelijke situatie zeker niet in het belang van de verkeersveiligheid dat de bromfietser gaat passeren. Het rechts inhalen mag evenwel voor de bromfietser geen gewoonte worden: hij doet er goed aan te beseffen dat deze handelwijze for meel niet juist is, doch alleen onder bepaalde omstandigheden ge rechtvaardigd is. De A.N.W.B. meent hierop met nadruk te moeten wijzen. Vele bromfietsers blijken namelijk in de mening te verkeren dat rechts inhalen altijd geoorloofd is; niets is echter minder waar! Het kan zelfs gevaarlijk zijn, vooral als de bestuurder van de inge haalde auto, om welke reden dan ook, naar rechts uitwijkt. Verder wijst de A.N.W.B. er nog op, dat, onafhankelijk van het bovenstaande, een tram altijd rechts gepasseerd moet worden door het langzame verkeer. Er zijn verschillende situaties denkbaar waar het in het belang van de verkeersveiligheid beter is dat bromfietsers de auto's rechts inha len! Dit neemt niet weg dat de bromfietser zich bewust moet zijn, dat hij daarbij van de geldende verkeersregels afwijkt en dat dus de grootste voorzichtigheid geëist is.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1960 | | pagina 33