Enige opmerkingen over het belang van het gieterijvak voor het technisch onderwijs, door Ir. J. W. Niermans m (^)NIEUWS 8 Ik ben er de Jaarbeurs dankbaar voor, dat zij mij bij deze dag heeft betrokken en me daarmee de ge legenheid heeft gegeven hier duidelijk uit te spre ken dat het gieterijvak naar mijn mening econo misch belangrijk is en zal blijven, omdat het een vak is dat een snelle ontwikkeling doormaakt van oude, overgeleverde vakmanskennis naar modern- wetenschappelijk bedrijfsbeheer. Dit is me nog eens bijzonder duidelijk geworden op het 27e Internationale Gieterij Congres dat ik het voorrecht had in september j.l. te mogen mee maken. Daar is me gebleken, dat de gieterij-industrie in hoog tempo bezig is de achterstand t.o.v. andere takken van de metaalverwerkende industrie in te halen. Dit geldt zowel voor de metaalkundige als de bedrijfskundige aspecten. Verbeterde hygiënische omstandigheden en grotere reinheid gaan samen met verbeterde beheersing van het smeltproces en met toenemende mechani sering en automatisering en dus ontlasting van de mens van zware lichamelijke arbeid. Meer en meer gaat de gieterij daardoor lijken op een normale machinefabriek. Men is er zich van bewust dat deze ontwikkeling snel zal moeten gaan, omdat de gieterij anders geen personeel meer zal kunnen aantrekken en houden. Nu al werken vele Zwitserse gieterijen met tot 80 buitenlandse werknemers (Italianen, Grieken, Joegoslaven e.d.). Aan de andere kant zijn de laatste tientallen jaren de mogelijkheden van de gieterijen en de snelheid van werken door de uitvinding van nieuwe pro- cédé's sterk toegenomen. Men denke slechts aan de centrifugaalgietwijze, de continugietwijze, het spuit- gieten, het verloren wasprocédé en de toepassing van snelverhardende materialen in kernzand bij het schaalvormprocédé en het cementzandvormen. De beide sprekers van vandaag zullen op deze en andere facetten van het boeiende gieterijvak verder kunnen ingaan. Het gieterijvak, mijne heren, is een bijzonder vak. Oorspronkelijk overwegend romantisch - denkt u maar eens aan de oude klokkengieters (Hemony), aan het „Lied von der Glocke" van Schiller - nu langzamerhand steeds verder geanalyseerd en door drenkt met moderne wetenschappelijke inzichten en methoden. Wil onze Nederlandse Gieterij industrie in de Europese Markt meekunnen, dan zal zij in de eerste plaats geloof moeten hebben in haar eigen toekomst, maar in de tweede plaats daar wat aan moeten doenEr is voor dit vak een toekomst - het is in volle ontwikkeling. Er is nog wat van te maken. Maar dan zullen de bedrijven, meer dan tot nu toe, moeten investeren in mensen, in opleidin gen, - in goed opgeleide mensen! Dat betekent aan trekken van goede krachten van U.T.S., H.T.S. of zelfs van Delft en de omstandigheden zó maken dat ze blijven! Dit moge ik, in alle bescheidenheid, zeggen tot de industrie. Aan de andere kant staan wij opleiders - u, mijn collega's, die in zo groot aantal hierheen bent ge komen. Tot u zou ik - evenzeer overtuigd van eigen beperkt inzicht - het volgende willen zeggen: De behoefte aan goedgeschoold leidinggevend personeel voor de gieterijen is groot. Men heeft mensen nodig, die de snelle ontwikkeling kunnen bijhouden, die begrip daarvoor hebben en die samen kunnen wer ken met adviseurs b.v. van T.N.O. Dat zijn dus jongelui met een goede ondergrond. En nu vraag ik me wel even af: wat doèn we op onze scholen aan de grondslagen van het gieterij vak? Is het niet zo dat het vaak een beetje verwaarloosd wordt? Wat doen we aan de metaalkunde? Naar mijn mening zal op de school een deugdelijk fundament gelegd moeten worden en - en dat is misschien nog belangrijker - belangstelling voor dit boeiende vak gewekt moeten worden, zowel op U.T.S.- als op H.T.S.-niveau. Als ik eerst even de U.T.S. bezie: Grote delen van het gieterijvak - de vormerij, de zandbereiding, de ovens - zij lenen zich zeer goed voor een beschrij vende behandeling op de U.T.S. Voor de afgestu deerde zie ik vele mogelijkheden in de gieterij, na tuurlijk na een passende leertijd: als werkvoorbe reider, als calculator, laborant, smeltmeester. De mogelijkheden van de H.T.S.'er zijn in het gie terijvak haast onbeperkt. Ook daarvoor geldt echter dat de liefde - de bewondering en verwondering voor de interessante procédé's - al op school ge wekt moeten worden. De afgestudeerden kunnen later afdelingschef, bedrijfsleider, chef van het la boratorium worden, belast met ontwikkeling van nieuwe methoden, processen en produkten. Zowel voor U.T.S.'ers als H.T.S.'ers zou het echter wenselijk zijn, dat zij het vak in de gieterij van onder op leren door geruime tijd als werkman mee te doen: in de vormerij, bij de ovens, bij de zandbereiding, om de praktijkknepen goed te leren

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 10