(^NIEUWS 4 „Dagmar Sal en" nieuwe vloer gelegd. Ook enkele kleinere karweien, zoals het aanbrengen van nieuwe toiletten in de electrische werkplaats en de bouw van een nieuw verbandlokaal naast de bestaande portiersloge op het terrein van de Gieterij (Fijenoord), kregen hun beslag. De kraancapaciteit op de Sohiedamse werf werd uitgebreid. In het schoonmaakgebouw (M.F.I.) is een nieuwe 15-tons kraan geplaatst. De in 1959 omgevallen 40-tons kraan bij dok 7 werd in 5 maanden tijds vervangen door één met dezelfde capaciteit. Op dok 5 werd een nieuwe 6H-tons kraan gemonteerd. Bij de losplaats aan de „Vijf sluizen" werd een nieuwe 15-tons magneetkraan in gebruik genomen, terwijl twee nieuwe 10-tons kranen in de A- en D-hal (M.F. II) werden ge plaatst. Van dok 6 verhuisde de 35-tons wipkraan naar het nieuwe kadegedeelte bij de garage. Tenslotte wer den nog geplaatst: een nieuwe 40-tons wipkraan op dok 6 en een nieuwe 12-tons kraan op de stei ger bij dokkantoor Oost. Een gedeelte van een van de scheepsbouwkade afkomstige kraanbaan werd, na vernieuwing, geplaatst aan de Noordzijde van de Plaatwerkerij. In verband met de havenuitbreiding werden 3 kra nen gedemonteerd en op de Rotterdamse werf op geslagen. Twee uitlegkranen werden afgenomen, waarvan er één werd opgeslagen en de andere op de kraanbaan Plaatwerkerij N.Z. werd geplaatst. In grote trekken geeft dit korte overzicht een beeld van de steeds voortdurende vernieuwing in het Bedrijf. 5. Veiligheidsinspectie Het is een utopie, dat alle ongevallen zouden kun nen worden voorkomen, maar toch kunnen wij onszelf en anderen veel leed besparen. De bewijzen zijn in het verleden wel geleverd. Daarom is het vreselijk, dat er in I960 vier zwarte dagen moesten zijn. Wij bedoelen de dodelijke ongevallen, die aan vier onzer werknemers zijn overkomen. Of dit op het terrein of op de openbare weg gebeurde, het leed is er niet minder om. Als medewerkers zullen wij hen node missen, maar ons medeleven gaat in de eerste plaats uit naar de gezinnen, die dit ver lies hebben geleden. Moge dit gebeuren voor ons een teken aan de wand zijn en ons allen nog eens doen beseffen, dat een mensenleven snel kan wor den afgesneden. o In het tijdvak van 1 januari I960 tot en met 1 de cember I960 vonden 818 ongevallen met arbeids- onderbreking plaats. Dit zijn er gelukkig 47 minder over hetzelfde tijdvak dan in 1959. Het totaal aan tal meldingen bij de Geneeskundige Dienst blijft zich in neergaande lijn bewegen. Een belangrijke stimulans om ongevallen te voorkomen zijn de z.g. veiligheidscompetities, die in het afgelopen jaar in een aantal afdelingen werden begonnen. 6. Scholing en Opleiding Ook in het afgelopen jaar werden bijscholingscur sussen gegeven met het doel de vakbekwaamheid van hen, die reeds in het bedrijf werken, te ver ruimen. Deze bijscholing had betrekking op hech ten, branden, kotteren, controlewerkzaamheden en het ketelmakersvak. Bij het uitreiken van de diploma's aan hen, die met goed gevolg examen deden, werd met nadruk ge wezen op het grote belang voor elke werknemer om „bij" te blijven. Het verdient alle aanbeveling om het goede voorbeeld te volgen van hen, die reeds inzagen, dat de best opgeleide werknemer ook de beste kansen heeft. De snelle ontwikkeling van de techniek vraagt van iedereen inspanning om zijn taak naar behoren te blijven vervullen. Wie hierin te kort schiet, zal - helaas vaak te laat - ondervinden, dat hij op de duur achterblijft bij zijn collega's die zich wel de moeite hebben getroost zich in te spannen. Met ingang van augustus I960 werd met bertek- king tot het opnemen van de geslaagde bedrijfs- schoolleerlingen in het bedrijf een zgn. „^zet systeem ingevoerd, dat in feite alleen de bank werkers en de machinale metaalbewerkers in de Machinefabrieken betreft. Voor de koperslagers, plaatwerkers, ketelmakers, scheepsbeschieters en schilders blijft de bestaande regeling gelden, waarbij geslaagden in een afdeling worden geplaatst, waar zij, afhankelijk van hun opleiding, hun definitieve bestemming krijgen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 6