WERKKLASSIFICATIE IN ONS BEDRIJF (II) De beschrijving van de functies NIEUWS 12 In het vorig artikel werden de 5 fasen genoemd welke bij werkklassificatie moeten worden doorlo pen. De eerste hiervan is de beschrijving van het werk (de functie). Dat deze eerste fase als zeer belangrijk moet wor den aangemerkt, spreekt eigenlijk wel vanzelf. Im mers, als de functie onvoldoende of onjuist is beschreven, kunnen de analysering en de waardering en tenslotte de klassificering en de beloning ook niet goed zijn. Aan het beschrijven van de functies moet daarom de grootst mogelijke aandacht worden geschonken. In deze functie-beschrijvingen moet een aantal elementen duidelijk tot uitdrukking worden ge bracht. Zo zullen o.a. genoemd moeten worden: - het soort werk (bijv. autogeen of electrisch lassen) - de mate van zelfstandigheid (zelfstandig, volgens aanwijzingen, onder lei ding) - met welke machines en hulpmiddelen moet wor den gewerkt (draaibank, persluchtgereedschap, etc.). - of volgens tekeningen of schema's wordt gewerkt - of het enkel-, serie- of massawerk betreft - aan welke nauwkeurigheids- resp. kwaliteits eisen moet worden voldaan - of het werk binnen of buiten wordt uitgevoerd - zo mogelijk een aantal van de te maken ot te bewerken werkstukken. Rekening houdend met al deze elementen kan de volgende functie-beschrijving tot stand komen: „Het zelfstandig volgens lijnenplan, spanten- lijst en tekeningen op de vloer schrappen en uit- stroken van spant-, land-, stuik- en deklijnen. Tevens het maken van uitslagen en mallen van ge compliceerde scheepsonderdelen zoals: voor- en achterstevens met uithouders, sterk gebogen front schotten, zee-inlaatkasten, ankerkluizen e.d. Zonodig het maatnemen aan boord van reparatie schepen en het uitzetten van deze maten op de vloer". De Analysering. Op basis van bovenstaande en soortgelijke functie beschrijvingen is het mogelijk van deze functies een analyse te maken. Dit geschiedt in de Metaalindustrie met behulp van de z.g.n. Metaalmethode. Deze methode kent 3 hoofdkenmerken, 5 kenmer ken en 21 sub-kenmerken. De onderlinge samen hang tussen deze blijken uit onderstaand schema. Hoofdkenmerk: A. Moeilijkheid B. Belangrijkheid C. Bezwaren Kenmerk: I. Veelzijdig heid van het werk Kennis, aandacht, overleg III. Nauwkeurig heid en handvaardig heid IV. Schaderisico, verantwoor delijkheid V. Inspanning en werkomstan digheden Sub-kenmerk: 1. Karakter van het werk 2. Duur van de cyclus 3. Variatie en complicatie van werkstukken 4. Meer machines of installaties te bedienen 1. Instellen en bedienen machines of installaties 2. Werken met tekeningen en schema's 3. Werken met meet- gereedschap' 4. Werken met instrumenten en meters 5. Beoordelen en kiezen van materialen, (vorm van) gereedschappen, physische grootheden, e.d. 6. Aftekenen, uitslaan, uitlijnen, stellen enz. 1. Nauwkeurigheid door toedoen van de man 2. Kleine werkstukken 3. Handvaardigheid 1. Machines, installatie gereedschap 2. Werkstukken 3. Verantwoordelijkheid voor de veiligheid van anderen 4. Verantwoordelijkheid werken in groeps verband 1. Lichaamshouding 2. Te sjouwen gewichten enz. 3. Atmosfeer 4. Gezondheidsrisico Uit dit schema volgt, dat elke functie wordt bezien vanuit een groot aantal gezichtspunten. Het zou te ver voeren al de 21-sub-kenmerken na der te ontleden. Wat echter wel duidelijk zal zijn is, dat, naarmate het werk veelzijdiger is of meer kennis, aandacht of overleg of een grotere nauw keurigheid en handvaardigheid vereist, dit werk

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 14