Fietsers houdt rechts Verkeerstips Attentie: kruispunt una) NIEUWS 18 Laten we het maar eerlijk zeggen, de fietsers nemen met de plicht tot rechtshouden ook maar al te vaak een „loopje". Goed, goed, de fiets is wat minder stabiel, wat vlugger uit z'n evenwicht door een onver wachte windvlaag of een kuiltje in de weg. Maar dat is nog geen reden om zichzelf en anderen in gevaar te brengen door maar zo'n beetje door het verkeer te laveren. Om met z'n tweeën te blijven fiet sen waar dit het verkeer in gevaar brengt of belemmert (en dus verboden is). Of om met z'n drieën naast elkaar te rijden en de hele (verdere) ver- keerswereld aan zijn fietswiel te lappen. Wat onder alle omstandig heden - ook al is er plaats „voor tien"! - verboden is. Het zou goed zijn indien alle fietsende Nederlanders dit euvel eens van achter het stuurwiel van de auto konden bekijken. Zij zouden zich (begrijpelijk, zij het niet verstandig!) óók opwinden. Fietsers horen niet midden op de rijbaan, zomin als auto's op het fietspad. Daarbij komt, dat bij niet voldoende rechtshouden fietser, brom fietser of motorrijder veel schrik en last kunnen ondervinden van de luchtzuiging van voorbijrijdende auto's. Ook dat is - vooral bij vrachtauto's met aanhangwagens - een gevaar dat niet zelden tot vre selijke ongelukken leidt. Daarom ook moet het voor de fietser een vanzelfsprekendheid zijn om zover mogelijk van het snelverkeer vandaan te blijven. Dus: uiterst rechts. De automobilist op zijn beurt zal er voor moeten zorgen vol doende ruimte te laten, wanneer hij fietsers of bromfietsers inhaalt. Ook hier kan een verstandig weggebruik weer tot een veilig samen spel worden. Publicatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Het is de A.N.W.B. gebleken, dat de betekenis van dit bord nog lang niet tot elke weggebruiker voldoende is doorgedrongen. Dit bord betekent: U kruist een weg, waarop het verkeer géén voor rang heeft. Zulke borden staan op voorrangskruispunten, namelijk aan de kant van het verkeer dat voorrang heeft en óók op voor rangswegen. Wanneer u op de fiets of in de auto rijdt op een voorrangsweg, welke is aangeduid door het bekende, vierkante oranjebordje en u ziet in de berm bovenvermeld bord, hoe is uw reactie daarop? Denkt u dan: Ik nader een gevaarlijk kruispunt dus ik moet snel heid verminderen en het kruispunt voorzichtig passeren!" vraagt de A.N.W.B.? Niet met dezelfde snelheid doorrijden, omdat u immers voorrang hebt Niet met „half" gesloten ogen het kruispunt passeren, want het kan best zijn dat iemand dat bord „nadering voorrangsweg, kruising, splitsing" niet heeft gezien. v NA Ot A!.Vff VOORRANGS WEG

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 20