(JJ|)NIEUWS 2 Het oude bedieningstoestel, Schiedam Het nieuwe bedieningstoestel, Schiedam Onze directeur, ir J. E. Woltjer, heeft, - zo zeide hij in zijn antwoord - na de indienststelling de nieuwe telefoon centrale beproefd en hij was aangenaam verrast, dat zijn eerste gesprek zo snel en correct tot stand kwam. Dat de oude apparatuur gebreken vertoonde, was niet verwonderlijk na 36 jaren intens gebruik. De heer Woltjer sprak zijn ver trouwen uit in de nieuwe telefooncentrale en aanvaardde deze gaarne. o Tenslotte heeft één onzer telefonistes, mevrouw L. A. J. Smouter, nog iets van haar ervaringen medegedeeld. „Vóór het tijdstip van de verandering heb ik mij wel eens afgevraagd: wat zal het worden? Nu wij met het nieuwe apparaat moeten werken, valt het me echt wel mee. Op de eerste dag is er even storing geweest, maar het was snel verholpen. En vandaag - de tweede dag - gaat het al veel beter en sneller. Wat betreft de handelingen met deze telefoon kan ik zeg gen, dat deze tot een minimum zijn teruggebracht. Het werken met de druktoetsen gaat veel vlugger. Het inwerken valt me werkelijk mee. Alle gesprekken worden nu al vlot afgehandeld." Ook op de werf Rotterdam aan de Westkousdijk werd een nieuwe telefooncentrale geplaatst, die eveneens op 11 fe bruari op dezelfde tijd in dienst werd gesteld. Bij deze centrale wordt, evenals bij de Schiedamse, gebruik gemaakt van slechts één toestel, dat zowel voor stads- als voor werf- gesprekken dient. De apparatuur is op het ogenblik ingericht voor 130 num mers en kan worden uitgebreid tot 400 toestellen. Enige technische bijzonderheden over de telefooncentrale te Schiedam. De opbouw van de verbindingen geschiedt zo snel, dat dit niet te volgen is. Eventueel optredende fouten worden dan ook op een schrijfapparaat automatisch genoteerd. Onder andere noteert dit apparaat, welk telefoontoestel na het opnemen van de telefoon geen nummer kiest binnen 3 seconden. Indien na 15 seconden nog geen nummer is gekozen wordt het betreffende toestel automatisch van de centrale afgeschakeld. Derhalve controleert dit toestel voort durend de goede werking en juiste bediening door de aan geslotenen en noteert elke technische- en bedieningsfout. De bediening van de inkomende externe gesprekken ge schiedt aan een moderne tafel waar 4 telefonistes gelijk tijdig bedienen. De telefonistes beschikken over een toetsen bord en controlelampen, waarmede het mogelijk is de ver bindingen te controleren. Als primeur voor Nederland kunnen de telefonistes ook de stads- en interlocale gesprek ken met drukknoppen kiezen, inplaats van met de kies- schijf. Het maken van een verbinding gaat dan ook uiteraard zeer snel. Bij het beproeven van alle verbindingen van deze instal latie vóór de indienststelling is gebruik gemaakt van een electronisch testapparaat, een zgn. „Robot". Een eventuele fout werd daarbij automatisch door het schrijfapparaat genoteerd.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 4