S.S. „LIBERTY GLO UIT DE OUDE DOOS (19) ^|)NIEUWS 4 Het achterschip can de „Liberty Glo" op de rivier ki De Liberty Glo" in dok 3 Dubbele bodem van het nieuwe voorschip in aanbouw Het s.s. „Liberty Glo", een Amerikaans standaardschip, onderweg van New York naar Hamburg, bevond zich op 5 december 1919 in een zware Noordwesterstorm ten Noorden van de Nederlandse Waddeneilanden. De eerste wereldoorlog behoorde nog pas kort tot het verleden en in de grauwe wateren van de Noordzee scholen nog ettelijke gevaren voor de zeeman. Zo kon het gebeuren, dat de nog nieuwe „Liberty Glo" terechtkwam in een mijnenveld, dat zich bevond in een gebied noordelijk van de eilanden Terschelling en Ameland. Om kwart over twee op de middag van die Sint Nicolaasdag ont plofte een zeemijn ter plaatse van ruim 2, met het gevolg, dat het schip snel water maakte. Kapitein Stousland, van geboorte een Noor, doch van nationali teit Amerikaan, stuurde het schip onmiddellijk in de richting van de kust van Ameland en ongeveer twee uur later liet hij het anker vallen op enige afstand ten noorden van genoemd eiland. Hoewel onmiddellijk na de mijnexplosie een S.O.S. was uitgezon den en men op de gebruikelijke wijze om hulp had verzocht, mocht het twee uitgevaren zeeslepers en de motorreddingboot „Brandaris" niet gelukken het zinkende schip te vinden. In de vroege ochtenduren kreeg de bemanning opdracht het schip te verlaten en een half uur later brak de „Liberty Glo" juist vóór de brug in twee stukken. Het achterschip dreef snel in de richting van de banken en strandde om omstreeks zes uur. In de loop van de ochtend redde de „Brandaris", na een gedurfde manoeuvre, drie achtergebleven opvarenden, waaronder de gezag voerder, van het achterschip. Twee motorreddingboten zochten geruime tijd naar de sloepen, doch zonder resultaat. Van de vier sloepen bereikte er één met acht schipbreukelingen aan boord de Engelsmanplaat tussen de eilanden Ameland en Schiermonnikoog. Aan twaalf mannen uit de tweede sloep gelukte het op de kust van Schiermonnikoog aan land te gaan. De beide overige boten bereikten uiteindelijk Emden; van de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 6