DE GROTE GEBEURTENIS (^NIEUWS 6 Het aanbrengen van dubbele bodemtank, topbeplaling en eerste huidspanten moeilijke platen, zoals de schoenplaat van de voorsteven, waarvoor dan ook een nieuwe werd gemaakt. Aan het achter schip moest nog al wat gerepareerd worden, terwijl de hoofd machine eveneens onder het mes ging. Was de practische uitvoering van deze reparatie ongebruikelijk, het zakelijk ge deelte deed hiervoor niet onder. De reparatie werd namelijk op regiebasis uitgevoerd, waarbij zoals eerder vermeld de United States Shipping Board groten deels het nodige materiaal leverde. Deze overeenkomst hield in, dat de reke ning werd gebaseerd op de werkelijke verloning en materiaalboeking voor dit schip en dat de U.S. Shipping Board con trole mocht uitoefenen op de gang van zaken. Een commissie van ongeveer acht Ameri kanen onder leiding van Mr. Ray hield Z ou er al een vastomlijnd oordeel te geven zijn over de vrije zaterdag? Deze vraag zat ons al enige tijd dwars en wie zouden er beter antwoord op kunnen geven dan onze werknemers zelf? Een aantal, dat wij de vraag stelden, wist er inder daad al iets over te zeggen en was van oordeel, dat het voor de werknemers een grote stap vooruit is, welke niet genoeg te waarderen valt. Vooral in de zomermaanden verwachten velen er nog meer van, als - zo zei er een - ,,als er tenminste in 1961 weer eens een zomer op het winterprogramma staat." Een bijna 60-jarige ijzerwerker ziet het zo: „Ik geloof niet, dat er velen onder de duizenden vrije-zaterdag-genieters zijn, die met deze uitbrei ding van vrije tijd geen raad weten. En zouden er toch nog enkele van zulke vreemdsoortige men sen bestaan, dan wisten die voorheen met de za terdagmiddag en de zondag al geen raad. Ik voor mij heb thuis altijd wat te doen en ben blij, dat er deze vrije en onbezorgde ochtend is bijgekomen. Je moet er vanzelfsprekend iets voor overhebben. Een wat langere werkdag en dezelfde totaalpro ductie. Dit zijn geen onoverkomelijke dingen." Een optimistische koker zegt: „Man, 'tis bijna even mooi als vakantie, misschien nog wel iets fijner, want vakantie heb je maar één maal in het jaar en vrije zaterdagen volop." Jonge kantoorbediende: „Uitslapen op zaterdag? Integendeel! Iets vroeger op, een uurtje lekker lopen „klungelen en négligé". Maar zodra het wat opzomert dan wordt het pas goed. Ik ben een liefhebber van fietsen. Wat denkt u van een ochtendritje buiten de stad? Heerlijk! Ik noem de vrije zaterdag een kostelijk bezit." Een bijna 65-jarige meent: Alhoewel ik nu al veel verbeteringen voor ons heb mogen medemaken, ben ik t.o.v. de vrije zaterdag toch nog te vroeg geboren. Waarom is die niet veel eerder gekomen? Enfin, over enkele maanden hoop ik nog meer vrije tijd te hebben. En ik weet er heus wel raad mee. Voor hen, die jong zijn, is het prachtig." Een zeer jonge man, die vooruit wil: „Ik studeer 's avonds en nu is de vrijdagavond één van de prettigste avonden geworden. Voorheen kon ik niet te laat naar bed gaan, want ik moest 's zaterdagsmorgens weer op tijd present zijn. Nu kan ik er - na de studie - wel eens een latertje van maken. Ik kan mijn vrienden eens wat meer bezoe ken en dan is het prettig als men niet op een uur tje behoeft te kijken. En na de vrijdagTwee hele dagen voor jezelf. Heerlijk!". Een ontevredene meent: „Dat „nachtelijk beginuur" went nog niet zo best. Ik hoop, dat het veranderen zal, maar twijfel er aan. Ik ben nl. een beetje ochtendziek. U begrijpt, dat ik van de vrije zaterdag dus druk gebruik maak om „iets" goed te doen en wel: uitslapen, meneer, uitslapen! Om 8 uur nog eens omdraaien, goed gaan liggen en verder zagen. Zo wil het nog wel eens gebeuren, dat ik zonder dat nare kwaaltje opsta Iemand, die zich tekort gedaan voelt: „De vrije zaterdag! Fijn! Prachtig! Geen slecht woord er voor. Maar dat wij nu die éne vrije mid dag van voorheen kwijt zijn, vind ik niet leuk. Maarik wen er wel aan, hoor!" Een kantoorman: „Ik wacht maar eerst de zomer af. 's Winters zo vroeg(!) beginnen is niet leuk. En went men daar wel aan, vraag ik mij af? Ik begrijp heel goed, dat men er iets voor moet overhebben, want „niets voor niets" is nog altijd een waar gezegde. Na de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 8